Edi Iordănescu, promisiune curajoasă după egalul cu Israel! "România va fi la EURO"

Dani Morar

Actualizat 10/09/2023 la 00:44 GMT+3

România și Israel au terminat la egalitate, scor 1-1, pe Arena Națională. Tricolorii au un punct peste adversara directă, iar Edi Iordănescu e convins că naționala noastră se va califica la Campionatul European 2024, deși până acum nu a arătat așa cum el își dorește.

Edi Iordănescu (România)

România a remizat cu Israel și rămâne neînvinsă în grupa I a preliminariilor EURO 2024. La jumătatea drumului către calificare, naționala noastră se află pe locul 2, cu un punct peste adversara pe care a întâlnit-o pe Arena Națională și e obligată să învingă Kosovo, marți seara.
Edi Iordănescu a mulțumit fanilor, care au fost prezenți în număr mare pe stadion, și a scos în evidență faptul că, în ciuda unui joc neconvingător, România nu a pierdut niciun meci. Selecționerul a promis că tricolorii vor fi prezenți la EURO, indiferent de obstacole.
"Înainte de toate trebuie să salutăm publicul și să-i mulțumim. Este cel mai pozitiv lucru care s-a întâmplat în această seară.
Echipa națională a dat niște semnale importante în această campanie. Că a luptat, că a crezut, că nu a cedat. Nu au fost meciuri senzaționale, dar au fost puncte adunate. Suntem cu 5 jocuri, fără înfrângere și pe loc calificabil.
Mulțumesc publicului, am fi dorit să le oferim mai mult. Nu am putut, dar eu rămân încrezător în grupul de jucători. Eu rămân foarte încrezător. Chiar dacă va trebui să trecem prin momente grele și să depășim obstacole, România va fi la EURO.
Sub nicio formă nu am vrut să ne retragem. Prima repriza a fost acceptabilă. Am stat bine în teren, am acoperit bine spațiile. Am fost compacți. E important că am intrat cu 1-0 la pauză. Din păcate, repriza a doua nu am gestionat-o bine și nu am avut ingredientele pe care eu le așteptam în joc. Mi-aș fi dorit mai multă inițiativă, mai multă complexitate în joc și mai multe ocazii.
Am primit gol, am pierdut moral, am pierdut inițiativa și nu am mai reușit să o preluăm înapoi. Am văzut că sunt multe discuții în spațiul public. Nu putem să vorbim de grupă accesibilă când noi suntem de 8 ani fără calificare", a declarat Edi Iordănescu la Digi Sport.

România – Israel s-a încheiat 1-1, iar naționala noastră se menține pe locul 2 în clasamentul grupei I. Elveția a remizat cu Kosovo, scor 2-2, și situația în grupă rămâne la fel ca înaintea etapei.
  • ora 21:45 | ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus
Meciurile României din preliminariile Campionatului European 2024 vor fi transmise în format LIVE TEXT pe Eurosport.ro și pe aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.