LIVEBLOG | Start în preliminariile Euro 2024. S-au jucat primele 8 meciuri. Rezultatele zilei + Programul de vineri

Maria Olteanu

Actualizat 23/03/2023 la 23:51 GMT+2

Preliminariile Campionatului European din 2024 au debutat joi seara, urmând ca peste un an, la finalul lor, să aflăm care sunt echipele care se vor alătura Germaniei la turneul final. 53 de naționale vor lua startul în campania de calificare, 20 dintre ele vor obține biletele pentru Euro prin intermediul preliminariilor, iar alte 2 după disputarea unui play-off.

FRANKFURT, GERMANY - OCTOBER 09: The UEFA EURO Trophy is seen ahead of the UEFA EURO 2024 qualifying round draw in Frankfurt, Germany on October 09, 2022. (Photo by Mehmet Murat Onel/Anadolu Agency via Getty Images)

UPDATE | Fluier final în cele 7 partide din preliminariile Euro 2024, care au început la ora 21:45. 22 de goluri s-au marcat în prima zi din preliminarii.
Anglia debutează cu dreptul, în deplasarea din Italia, scor 2-1, în timp ce portughezii lui Ronaldo au făcut instrucție cu Liechtenstein, scor 4-0.
Danemarca a fost și ea câștigătoare în duelul cu Finlanda, scor 3-1, în timp ce Bosnia nu a avut emoții în compania celor din Islanda.
  • Austria - Azerbaijan
UPDATE | Englezii rămân în 10 oameni, înainte de finalul partidei. Shaw vede al doilea galben și este eliminat în minutul 80.
UPDATE | Italia - Anglia 1-2. Min 56: GOOOOL Italia. Italia reduce ecartul în disputa cu Anglia. Gazdele punctează după o combinație frumoasă între Pellegrini și Retegui, care înscrie la debutul său la echipa națională.
UPDATE | Bosnia se distanțează și ea în debutul preliminariilor Euro 2024, având 3-0 în compania Islandei, după o oră de joc.
UPDATE | Portugalia se distrează cu Liechtenstein și marchează de trei ori în debutul reprizei secunde, în minutele 47, 51 și 63. Ronaldo își trece și el numele pe lista marcatorilor, cu o reușită din lovitură de pedeapsă.
UPDATE | După golul marcat în fața Italiei, Harry Kane a scris istorie la naționala țării sale. Acesta a devenit joi seara cel mai bun marcator din istoria Angliei, cu 54 de goluri, depășindu-l pe Wayne Rooney.
  • San Marino - Irlanda de Nord 0-1
UPDATE | În primele 45 de minute de joc, Danemarca a deschis și ea scorul în confruntarea cu Finlanda, prin Hojlund, la fel cum a făcut-o și Irlanda de Nord în deplasarea de la San Marino. Bosnia-Herțegovina are două goluri avans în fața reprezentativei din Islanda, la capătul primei reprize de joc.
UPDATE | Italia - Anglia 0-2. Min 44: GOOOOL Anglia. Harry Kane majorează ecartul echipei sale, înainte de intrarea la vestiare, din lovitură de pedeapsă.
UPDATE | Italia - Anglia 0-1. Min 13: GOOOOL Anglia. Anglia este prima care marchează în deplasarea din Italia. Saka centrează din corner, Kane ratează, iar Rice punctează pentru oaspeți.
UPDATE | Portugalia - Liechtenstein 1-0. Min 8: GOOOOL Portugalia. Portugalia deschide scorul în minutul 8. În urma unei centrări din corner, portarul respinge până la Cancelo, care mișcă tabela cu un șut din afara careului.
UPDATE | Cristiano Ronaldo, odată cu titularizarea în partida Portugaliei din debutul preliminariilor pentru Euro 2024, a stabilit un nou record la nivel internațional. Acesta a devenit jucătorul cu cele mai multe prezențe la o echipă națională din întreaga istorie a fotbalului, fiind la al 197-lea meci jucat pentru prima reprezentativă a Portugaliei. Până la duelul de joi seara, portughezul era la egalitate cu Bader Al-Mutawa, care a evoluat de 196 de ori pentru prima reprezentativă a statului Kuwait.
UPDATE | Fluier de start în 7 meciuri din preliminariile Euro 2024. Toți ochii sunt pe Italia - Anglia, dar și pe duelul lui Cristiano Ronaldo, acolo unde Portugalia se duelează cu Liechtenstein.
UPDATE | Echipele de start în Italia - Anglia
  • Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Toloi, Acerbi, Spinazzola - Barella, Jorginho, Verratti - Berardi, Retegui, Pellegrini. Selecționer: Roberto Mancini
  • Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - K. Phillips, Rice, Bellingham - Saka, Kane, Grealish. Selecționer: Gareth Southgate
UPDATE | Alte șapte partide din preliminariile Campionatului European sunt programate să înceapă la ora 21:45. Capul de afiș al serii este fără doar și poate duelul din Grupa C, Italia - Anglia, într-o reeditare a finalei EURO 2020.
UPDATE | Meciul de deschidere al preliminariilor Campionatului European din 2024 a fost partida din Grupa H, dintre Kazahstan și Slovenia, terminată cu victoria oaspeților, scor 2-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 24 al confruntării, prin Samorodov, însă Slovenia a revenit în joc și și-a adjudecat cele trei puncte, grație reușitelor lui Brekalo, în minutul 47, și Vipotnik, în minutul 78.
Știrea inițială
Astăzi debutează preliminariile Campionatului European din 2024, turneu final care va avea loc anul viitor în Germania. Va fi pentru a 2-a oară când cea mai prestigioasă competiție europeană interțări va avea loc această țară. Prima dată s-a întâmplat în 1988, în Germania de Vest, când Olanda lui Van Basten s-a încoronat campioană continentală.
Germania a câștigat detașat lupta pentru organizarea Europeanului din 2024, devansând clar Turcia (12 - 4 la voturi), singura contracandidată. Va fi a 3-a ediție la care vor lua startul 24 de echipe, astfel că 23 de reprezentative vor lupta în preliminarii pentru un loc la turneul final, naționala Mannschaft-ului fiind calificată automat. Cele 51 de meciuri de la Campionatul European se vor juca pe 10 stadioane din 10 orașe diferite.
Primele meciuri din preliminarii sunt programate joi seara, nu mai puțin de opt partide. Confruntarea de deschidere va fi Kazahstan - Slovenia, de la ora 17:00, urmând ca de la ora 21:45 să se dispute alte 7 partide, printre care și duelul Italia - Anglia, într-o reeditare a finalei de la EURO 2020.
Reprezentativa țării noastre va debuta în preliminarii sâmbătă seara, de la ora 21:45, în compania Andorrei, urmând ca trei zile mai târziu să primească pe teren propriu vizita celor din Belarus.
Pe ce poziție termină România grupa de calificare pentru Euro 2024?

START ÎN PRELIMINARIILE EURO 2024

Campania de calificare începe astăzi, joi, 23 martiei, și se va termina pe 26 martie 2024, când vor avea loc cele 3 finale de play-off, care vor stabili ultimele 3 echipe calificate. 53 de naționale se află la startul preliminariilor. Acestea au fost împărțite în 10 grupe (7 de 5 echipe și 3 de 6 echipe).
Sistemul de calificare este cât se poate de simplu: primele două clasate din fiecare grupă se califică direct la turneul final. Ultimele 3 locuri se vor acorda pe baza unui play-off la care vor participa 12 echipe. Acestea vor fi stabilite în funcție de rezultatele din ediția 2022-2023 a Ligii Națiunilor. Astfel, formațiile care nu se vor fi calificat direct la European, dar au ocupat poziții fruntașe în Liga Națiunilor, vor avea asigurată prezența în play-off. Cele 12 echipe vor fi împărțite în 3 grupuri de câte 4. Se vor juca semifinale și apoi finala, iar câștigătoarea va merge la EURO.
În ceea ce privește faza grupelor, dacă două echipe vor termina la egalitate de puncte, primul criteriu de departajare va fi golaverajul. Meciurile directe nu vor conta deloc în acest context, existând alte criterii de a stabili ierarhia, ultimul fiind poziția generală în Liga Națiunilor, ediția 2022-2023.