Eurosport
Selecționerul Elveției, categoric înaintea meciului cu România: ''Suntem favoriți''
De
Publicat 18/06/2023 la 18:27 GMT+3
Murat Yakin, selecționerul Elveției, a prefațat partida cu naționala României, care va avea loc luni, 19 iunie, începând cu ora 21:45, la Lucerna.
AL WAKRAH, QATAR - NOVEMBER 24: Murat Yakin Head coach of Switzerland gives directions to Fabian Rieder of Switzerland and he sends him on as a second half substitute to replace Ruben Vargas during the FIFA World Cup Qatar 2022 Group G match between Switz
Credit imagine: Eurosport
După ce România a fost subestimată de Granit Xhaka, selecționerul Elveției, Murat Yakin, a analizat duelul dintre cele două naționale, din grupa I a preliminariilor Campionatului European din 2024.
Meciul se va juca la Lucerna, acolo unde adversarii noștri au mai evoluat de 20 de ori, având un bilanț de pus în ramă. 15 victorii, 3 egaluri și 2 înfrângeri are naționala Elveției pe acest stadion (16.800 de locuri) și pornește ca mare favorită și luni, de la ora 21:45. Ce este interesant, însă, este că România le-a produs una din acele două înfrângeri, într-un amical disputat în 2012, prin golul lui Gicu Grozav.
"Bineînțeles că suntem favoriți la meciul de luni. Trebuie să fim concentrați și să nu-i dăm șanse adversarului de a-și crea ocazii. Avem calitatea necesară în ofensivă pentru a face diferența.Trebuie să fim mereu atenți, românii pot domina și fructifica, e la mâna noastră, suntem într-o formă bună, vrem să ne facem jocul, asta e cel mai important.
Am început bine campania, am dominat în fiecare meci, jucăm acasă cu o echipă puternică, trebuie să fim pregătiți. A fost teribil meciul cu Kosovo, terenul nu a fost deloc bun, trebuie să fim concentrați", a precizat Murat Yakin, conform presei elvețiene.
Elveția - România va fi arbitrat de Daniele Orsato
UEFA a anunțat că celebrul Daneiele Orsato va fi la centru la meciul Elveția – România. Arbitri asistenţi vor fi Ciro Carbone şi Alessandro Giallatini, iar Andrea Colombo a fost desemnat al patrulea oficial. Responsabil de arbitrajul video (VAR) va fi Maurizio Mariani, care îl va avea ca asistent pe Luca Pairetto.
Daniele Orsato, în vârstă de 47 de ani, a arbitrat finala Cupei României din 2012, încheiată cu victoria lui Dinamo în faţa lui Rapid (1-0).
Italianul a arbitrat două meciuri ale naţionalei României, 0-2 cu Suedia, la Bucureşti, în preliminariile EURO 2020. şi 1-0 cu Armenia, tot la Bucureşti, în preliminariile Cupei Mondiale 2022.
De numele lui Orsato se leagă două eşecuri ale echipelor româneşti în cupele europene: FCSB - Manchester City (0-5), în play-off-ul Ligii Campionilor 2016/2017 şi Petrolul Ploieşti - Dinamo Zagreb (1-3) în play-off-ul Europa League 2015/2016, dar şi o victorie de prestigiu, Manchester City - CFR Cluj (0-1), în grupele Ligii Campionilor 2012/2013.
Orsato a arbitrat finala Ligii Campionilor din 2020, câştigată de Bayern Munchen în faţa lui Paris Saint-Germain (1-0). Italianul a condus mai multe partide din sezonul 2022/2023 al Champions League.
Prezent la ultima ediţie a Cupei Mondiale de fotbal, în Qatar, Orsato, arbitru internaţional din 2006, a fost desemnat să conducă meciul de deschidere, dintre selecţionatele Qatarului şi Ecuadorului (0-2), precum şi semifinala Argentina - Croaţia (3-0).
Partida Elveţia - România va avea loc pe 19 iunie, de la ora 21:45, pe Stadion Swissporarena din Lucerna.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo