Calificări Cupa Mondială 2022, zona Europa: Tensiune la Italia - Elveția. Harry Kane, hattick perfect!

Actualizat 12/11/2021 la 23:54 GMT+2

Scoția este una dintre cele 12 naționale care vor juca în play-off, zona Europa, după ce și-a asigurat locul 2 în Grupa F. Derby-ul serii, Italia - Elveția, s-a încheiat cu 1-1.

Italy coach Roberto Mancini watches on, Italy v Switzerland, World Cup qualifier, Stadio Olimpico, Rome November 12, 2021

Italia tremură serios pentru calificarea la Cupa Mondială din 2022, după ce a încheiat la egalitate cu Elveția, scor 1-1. Jorginho a avut șansa victoriei în prelungiri, dar a ratat o lovitură de la 11 metri.
Înaintea ultimelor jocuri, cele două reprezentative sunt la egalitate de puncte. Selecționata lui Roberto Mancini va juca în Irlanda de Nord, în timp ce Elveția are o partidă pe teren propriu cu Bulgaria. Dacă la final de jocuri, cele două reprezentative au același punctaj, locul 1 va fi decis la golaveraj. În acest moment, Italia are 13-2, iar Elveția 11-2.
În schimb, Anglia și-a asigurat în mare măsură prezența la Cupa Mondială, după 5-0 cu Albania, scor stabilit încă de la pauză. Pentru ca selecționata lui Southgate să fie matematic calificată, mai are nevoie de un egal în ultima rundă în San Marino.
  • Moldova - Scoția 0-2
UPDATE | Dramă la Roma! Jorginho a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 91.
UPDATE | Insulele Feroe sunt prima echipă care au reușit să-i marcheze Danemracei un gol în aceste preliminarii, în minutul 90. Echipa lui Kjaer & Co sunt însă la Mondiale, sunt singura reprezentativă cu punctaj maxim și au golaveraj de 30-1!
UPDATE | Potrivit OptaJoe, Harry Kane a realizat primul hattrick complet pentru Anglia (reușite cu capul, piciorul drept și piciorul stâng), de la David Platt în 1993, într-o partidă cu San Marino. Golul 3 a fost o adevărată minunăție, gol din foarfecă laterală.
UPPATE | Anglia este "on-fire" pe Wembley. A intrat la pauză cu 5-0, iar Harry Kane a realizat un hattrick. Englezii au marcat deja de 40 de goluri în 2021, cele mai mmulte realizate într-un an calendaristic.
UPDATE | Giovanni Di Lorenzo, fundașul echipei Napoli, restabilește egalitatea în partida Italia - Elveția (1-1) și mai liniștește apele pe Olimpico.
UPDATE| Harry Kane este în criză de formă la Tottenham, dar la naționala Angliei este la nivel optim. A majorat avantajul Angliei și a ajuns la 6 goluri în această campanie de calificare.
UPDATE | Anglia joacă în atac cu Harry Kane, Sterling și Foden în partida cu Albania. Primul gol a venit relativ repede, în minutul 9 și a fost opera unui fundaș, Harry Maguire.
UPDATE | Lovitură de teatru la Roma. Elveția a deschis scorul prin Silvan Widmer în minutul 13. La acest scor, Italia - campioana Europeri en-titre - este trimisă la baraj! Cele două naționale au fost adversare și în vară la Euro, iar selecționata lui Roberto Mancini a câștigat foarte clar, cu 3-0.
Scoția și-a asigurat prezența în play-off-ul Cupei Mondiale 2022, după ce s-a impus în această seară cu 2-0 în deplasare, la Chișinău, contra Republicii Moldova. Nathan Patterson, fundașul lui Rangers, a deschis scorul în prima repriză, iar Che Adams, atacantul de la Southampton a stabilit rezultatul final în minutul 65.
Scoția face parte din Grupa F, câștigată deja de Danemarca, și nu mai poate fi ajunsă de următoarea clasată.