România a fost învinsă ieri de Germania cu 2-1, în Grupa J de calificare la Cupa Mondială din 2022, dar a avut o prestație care a atras aprecieri. Tricolorii au intrat în avantaj la pauză, după ce Ianis Hagi a marcat un gol superb în minutul 9.
Germania a întors rezultatul în repriza secundă, după golurile realizate de Serge Gnabry și Thomas Muller. În urma acestui rezultat, Germania a luat o opțiune de cisivă la Cupa Mondială, în timp ce România a coborât pe locul 4 înaintea jocului cu Armenia, programat luni, pe Stadionul Steaua.
Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
Suporterii României, invitați să susțină naționala în Liechtenstein la ultimul meci din preliminarii
ACUM 18 ORE

Cifrele spun clar: Ianis Hagi, cel mai bun jucător român la Hamburg!

Jucătorul de la Rangers a avut și alte acțiuni bune pe parcurs, el fiind schimbat în minutul 60. Cifrele de la finalul partidei indică însă faptul că Ianis Hagi a fost cel mai bun jucător român de pe teren la Hamburg. Potrivit sport.ro, fiul "Regelui" a avut un index InStat de 322. Adrian Rus, un alt jucător remarcat la Hamburg, a avut index de 300
  • 15. Florin Niță - 214
Cel mai bun om de pe teren a venit din tabăra Germaniei. Acesta a fost starul echipei Bayern Munchen, Serge Gnabry, cel care a egalat în minutul 52.
El a fost singurul care a avut un index mai mare de 400. Alți patru jucători din tabăra lui Hansi Flick au avut cifre mai bune decât Ianis Hagi.
  • 14. Timo Werner - 222
Ianis Hagi a reușit faza meciului și a căpătat notorietate în Germania. Mijlocașul ofensiv de la Glasgow Rangers i-a strecurat mingea printre picioare lui Rudiger îaninte de a deschide scorul. Golul a fost apreciat de către nemții din tribune, care l-au aplaudat la schimbare, dar și de către presa din Germania.
"Ianis Hagi a trăit cel mai mare moment al carierei sale, în meciul dintre Germania și România, din preliminariile pentru Cupa Mondială. În vârstă de 22 de ani, Ianis este fiul unei adevărate legende a fotbalului. În minutul 12, Ianis a făcut liniște pe Hamburg Volksparkstadion. Cu o tehnică remarcabilă, Ianis a trecut de ezitantul Antonio Rudiger și l-a învins pe Marc-Andre ter Stegen cu un șut la colțul lung. Un gol de colecție, chiar dacă nu a fost suficient pentru ca România să obțină un punct. Jucătorul de 22 de ani, care joacă la Rangers de un an, este o mare speranță a fotbalului românesc de câțiva ani. Și nu e deloc surprinzător, dacă ne uităm la succesul tatălui său, supranumit 'Maradona din Carpați'.", au notat nemții de la Sky.
Verdict dur pentru Mitriță: ratează duelurile cu Islanda și Liechtenstein! Cât va lipsi de pe teren
25/10/2021 LA 09:30
Veste excelentă pentru Rădoi înaintea "finalei" cu Islanda, de calificare în barajul pentru CM
24/10/2021 LA 08:23