Preliminariile Campionatului Mondial din 2022 se apropie de jumătate, iar în această seară au avut loc dueluri extrem de interesante în 5 din cele 10 grupe din Europa. Favoritele au avut probleme serioase, chiar dacă au întâlnit adversari mult inferiori din punct de vedere valoric.
Ziua a început cu o mare surpriză, Ucraina scoțând doar un rezultat de egalitate din deplasarea din Kazakhstan. Meciul de la Nur Sultan a avut o desfășurare incredibilă. Echipa lui Shevchenko a condus cu 1-0 încă din minutul 2, grație golului marcat de Mykolenko, dar în minutul 74 gazdele au egalat prin Valiullin. În minutul 90+3 Sikan i-a readus pe ucrainieni în avantaj și se părea că aceștia vor pleca cu toate punctele acasă, dar Valiullin a egalat încă o dată, în minutul 90+6. Așadar, Ucraina a ajuns la 4 remize din tot atâtea partide jucate în aceste preliminarii, iar speranțele la o calificare de pe primul loc sunt aproape nule, fiind într-un real pericol chiar și poziția secundă.
În celălalt meci al Grupei D, Franța s-a chinuit serios pe teren propriu împotriva Bosniei. Deși a aliniat o garnitură stelară, cu Mbappe, Griezmann și Benzema în atac, campiona mondială nu și-a creat mari ocazii în prima repriză. Mai mult, Edin Dzeko a deschis scorul în minutul 36 pentru oaspeți.
Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
FRF, răspuns pentru Răzvan Marin după nemulţumirile mijlocaşului: "Îmi pare bine că este supărat"
09/09/2021 LA 17:47
Griezmann a egalat însă până la pauză, dar partea secundă a început cum nu se putea mai prost pentru echipa lui Deschamps, Kounde fiind eliminat în minutul 51. Bosniacii au prins curaj și au avut câteva șanse bune de a reveni în avantaj, dar în cele din urmă s-a terminat 1-1, rezultat care mulțumește ambele formații.
Franța rămâne astfel pe primul loc în grupă, cu 8 puncte după 4 meciuri, iar Bosnia păstrează șanse de calificare la baraj deși are numai 2 puncte, deoarece a scăpat de partidele contra campioanei mondiale (a pierdut cu 1-0 la Sarajevo). Ucraina este pe locul doi, cu 4 puncte, iar Finlanda este a 3-a cu 2 puncte, dar scandinavii au numai 2 meciuri disputate până acum.

Ronaldo a ratat penalty, dar apoi a stabilit un record istoric

În Grupa A, Portugalia părea să aibă o misiune facilă pe teren propriu contra Irlandei, dar Ronaldo & Co au dezamăgit profund până pe final. Starul lui Manchester United a ratat un penalty în minutul 15, iar britanicii au dat lovitura în minutul 45 prin Egan.
Lusitanii au dominat copios partea secundă, dar ocaziile mari au lipsit de la poarta irlandezilor. Cristiano Ronaldo a reușit totuși să marcheze în minutul 89 și meciul părea că se îndreaptă către o remiză, dar starul lui United a mai lovit o dată, în minutul 90+6, cu o lovitură superbă de cap.
Pe lângă punctele obținute prin reușitele sale, golurile din această seară au o însemnătate aparte pentru Cristiano Ronaldo, care a ajuns la cota 111 pentru naționala țării sale. Astfel, starul lusitan devine cel mai bun marcator din istoria fotbalului la nivel de echipe naționale, doborând recordul pe care până acum îl împărțea cu iranianul Ali Daei (109).
Într-un alt meci din această grupă, Luxemburg a învins Azerbadjan cu 2-1.

Haaland a marcat, dar Norvegia a luat doar un punct

Unul dintre cele mai așteptate meciuri ale zilei a avut loc în Grupa G, între Norvegia și Olanda. Erling Haaland a deschis scorul în minutul 20, dar la pauză s-a intrat la egalitate, după golul lui Klaasen a egalat în minutul 37.
În repriza secundă cele 2 formații s-au anihilat reciproc și s-a terminat 1-1, rezultat care este perfect pentru Turcia, care a obținut doar un punct din confruntarea cu Muntenegru, scor 2-2, balcanicii egalând în prelungirile partidei prin Risto Radunovic, jucătorul celor de la FCSB. În urma acestor rezultate naționala lui Senol Gunes rămâne prima în grupă, cu 8 puncte după 4 meciuri jucate, urmată de Olanda, Norvegia și Muntenegru. fiecare cu câte 7 puncte.
După ce a ajuns până în semifinale la EURO 2020, Danemarca continuă să impresioneze. Nordicii au trecut fără probleme de Scoția, scor 2-0, și au maxim de puncte după 4 meciuri, fiind lideri autoritari în Grupa F.
În celelalte partide ale grupei, Israel a câștigat cu 4-0 în Insulele Feroe, iar Austria a câștigat cu 2-0 în Moldova. Ca atare, Israel și Austria au câte 7 puncte și se pare că vor lupta pentru poziția a 2-a, care duce la baraj. Totuși, Scoția nu poate fi scoasă din această ecuație, fiind pe locul 4 cu 5 puncte.
Ultima grupă din care s-au disputat partide în această seară a fost Grupa H, care este una dintre cele mai echilibrate din aceste preliminarii. Derby-ul dintre Rusia și Croația s-a terminat nedecis, 0-0, dar de acest lucru nu au putut profita Slovacia și Slovenia, care au terminat și ele la egaliatate, 1-1. Astfel, Croația rămâne pe prima poziție, la egalitate de puncte cu Rusia (7), iar locul 3 este ocupat de Slovacia (6 puncte). Slovenia, Malta și Cipru au toate câte 4 puncte, echipa pregătită de Davis Mangia (fostul antrenor al Craiovei) câștigând în această seară cu 3-0 contra Ciprului.
"Avem probleme de concentrare, ambiție și de mentalitate!" Reacția LPF după declarațiile lui Rădoi
09/09/2021 LA 17:29
Macedonia de Nord - România 0-0 | 7 puncte în 7 zile. Naționala nu ia gol, dar este criticată
09/09/2021 LA 08:14