Germania venea la meciul cu Macedonia de Nord după două victorii în primele două meciuri iar Joachim Low a decis să înceapă al treilea meci al preliminariilor tot cu Serge Gnabry vârf fals și Timo Werner pe bancă.
Tactica nu a dat neapărat roade iar în minutul doi al prelungirilor din prima repriză nimeni altul decât veteranul Goran Pandev a deschis scorul pentru Macedonia de Nord, declanșând semnalele de alarmă în tabăra germană.
Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
FRF, răspuns pentru Răzvan Marin după nemulţumirile mijlocaşului: "Îmi pare bine că este supărat"
09/09/2021 LA 17:47
Totuși, în minutul 64, Ilkay Gundogan, cel mai în formă jucător german la ora actuală, a reușit să aducă egalarea pentru Die Mannschaft. În minutul 75 macedonenii au cerut penalty după ceea ce a părut să fie un henț clar al lui Emre Can, însă arbitrul nu a vrut să audă. Cinci minute mai târziu, singur cu portarul, Werner s-a încurcat în minge și a luftat.
În cele din urmă, deși Germania a dominat, Macedonia de Nord a reușit să marcheze golul victoriei prin Elmas în minutul 85.
Nemții au continuat protestele față de condițiile oferite de Qatar muncitorilor care au lucrat la stadioanele care vor găzdui Campionatul Mondial afișând mesajul ”wir fur 30” (”noi pentru 30”), făcând referire la cele 30 de articole ale Declarației Drepturilor Omului a ONU.
În celălalt meci al grupei noastre, Islanda s-a impus cu 3-1 în deplasarea de la Liechtenstein și a obținut astfel primele puncte din aceste preliminarii.

• Ucraina - Kazahstan 1-1
"Avem probleme de concentrare, ambiție și de mentalitate!" Reacția LPF după declarațiile lui Rădoi
09/09/2021 LA 17:29
Macedonia de Nord - România 0-0 | 7 puncte în 7 zile. Naționala nu ia gol, dar este criticată
09/09/2021 LA 08:14