• Mitrita
    26'
Înaintea meciului

Romania - Armenia

Calificările pentru Cupa Mondială UEFA - Eurosport îți oferă live scorul meciului de baschet dintre Fotbal și Romania. Partida începe la 19:30 pe 5 octombrie 2021. Acoperirea noastră live îți permite să prinzi toate momentele cheie pe măsură ce se întâmplă.
Cine va ieși triumfător în duelul antrenorilor Mirel Radoi și Joaquín Caparrós? Află răspunsul când începe transmiunea live pe Eurosport.ro

Votează și spune-ne cine va câștiga între Romania și Armenia. Vezi câteva știri dedicate acestora înainte de meci. Bucură-te de câteva articole dedicate celor două echipe de Fotbal.
Vizitează profilurile noastre detaliate pentru Romania și Armenia. Obține ultimele informații despre Fotbal: programe, rezultate și clasamente.

30
Highlights

Șterge

România avea nevoie de o victorie contra Armeniei pentru a fi în continuare la mâna ei în lupta pentru locul doi în Grupa J, în grupa J. Tricolorii au început în forță și au încercat încă de la început să se instaleze la conducerea jocului, avâdnd o posesie superioară.

Presiunea tricolorilor s-a întețit la jumătatea primei reprize și acest lucru s-a văzut și pe tabelă. În minutul 26, Răzvan Marin a centrat foarte bine după un corner, iar Mitriță a înscris cu capul pentru 1-0. Mijlocașul a marcat astfel al 3-lea gol pentru prima reprezentativă. Faptul că a înscris cu capul a fost oarecum un paradox, deoarece Mitriță a fost cel mai scund jucător de pe teren.

România a continuat să domine partida și putea să mai înscrie până la pauză, dar portarul armenilor a avut câteva intervenții bune la șuturile lui Răzvan Marin sau Cicâldău.

Antrenorul armenilor a efectuat 3 schimbări la pauză, iar oaspeții au fost mult mai ofensivi în startul reprizei secunde, punând o presiune constantă la poarta lui Niță În minutul 55, Haroyan a avut o șansă imensă de egalare, dar lovitura sa de cap dintr-o poziție foarte bună a fost reținută de goalkeeperul nostru.

Tricolorii și-au dat seama că nu se pot apăra în continuu și au echilibrat partida. În minutul 70, Ianis Hagi putea închide meciul, dar execuția sa aproape perfectă din lovitură liberă a fost respinsă in-extremis de Yurchenko.

Finalul de meci le-a aparținut armenilor, care însă nu au reușit să-l pună cu adevărat în pericol pe Niță, care a fost mereu la post când a fost cazul.

Așadar, România a obținut o victorie mare și este la 2 meciuri distanță de a-și securiza poziția a 2-a în grupă. Dacă vor învinge Islanda (acasă) și Liechtenstein (în deplasare), tricolorii vor juca în barajul pentru calificarea la Cupa Mondială.

În celelalte partide ale grupei, Islanda a învins cu 4-0 pe Liechtenstein, iar Germania s-a impus cu 4-0 în deplasarea din Macedonia de Nord. Ca atare, "Mannschaft"-ul este prima echipă europeană calificată la turneul final de anul viitor.

23:31

S-au acordat 4 minute de prelungire. Atât mai au de rezistat tricolorii pentru a obține victoria.

23:30

min.88: Armenii presează, dar fără a-i pune probleme serioase lui Niță.

23:22

min.81: Rădoi operează și ultimele 2 modificări pe care le avea la dispoziție: Mihăilă a intrat în locul lui Ianis Hagi, iar Nedelcu i-a luat locul lui Stanciu.

23:19

Nemții s-au dezlănțuit la Skopje. Werner a făcut dubla în doar 4 minute.

23:17

Germania a făcut 2-0 în Macedonia de Nord. Timo Werner a marcat pentru echipa lui Hansi Flick și la aceste rezultate nemții sunt calificați matematic la Campionatul Mondial.

23:11

min.70: Ianis Hagi execută foarte bine o lovitură liberă, dar Yurchenko a avut o intervenție extraordinară, scoțând mingea din vinclu.

23:10

min.68: Un membru al staff-ului oaspeților este eliminat pentru proteste la adresa arbitrului Danielle Orsato.

23:07

min.66: Rădoi efectuează a 3-a schimbare. Manea îi ia locul lui Rațiu pe flancul drept al defensivei.

min.62: Olimpiu Moruțan debutează la prima reprezentativă. Mijlocașul Galatei a fost introdus în locul lui Mitriță. În același timp, Keseru i-a lăsat locul lui Andrei Ivan.

22:56

min.55: Armenii au o ocazie mare, dar lovitura de cap a lui Haroyan a fost reținută de Niță.

22:55

Germania a deschis scorul în Macedonia de Nord. Kai Havertz a marcat în minutul 50, după o pasă a lui Muller.

22:51

min.50: Armenii sunt mai ofensivi în startul reprizei a 2-a și au mai mult posesia. Oaspeții au aruncat câteva mingi în careul nostru, dar Niță a dat dovadă de siguranță și a prins fără probleme de fiecare dată.

22:47

A început repriza secundă a partidei din Ghencea! Antrenorul oaspeților a efectuat 3 schimbări la pauză, care indică faptul că echipa sa va încerca să atace mai mult.

22:35

În celelate meciuri ale grupei, Germania este ținută în șah de Macedonia de Nord. Cele 2 echipe sunt la egalitate la pauză, scor 0-0. Islanda are 2-0 în fața Liechtensteinului. Scandinavii și-au dublat avantajul în minutul 35 prin Albert Gudmundsson.

22:31

Pauză! România a făcut o primă repriză foarte bună, iar scorul putea fi mai mare! Totuși, tricolorii și-au îndeplinit oboectivul până acum și trebuie să rezsite încă o repriză pentrua fi în continuare la mâna lor în lupta pentru locul secund în grupă.

22:25

Min.39: Răzvan Marin și-a încercat din nou norocul de la distanță, dar șutul său cadrat a fost respins din nou în corner de portarul Yurchenko.

22:24

min.37: Barshegyan vede primul cartonaș galben al partidei, după un fault făcut asupra lui Chiricheș.

22:20

min.34: Cicâldău prinde un șut bun din afata careului, dar portarul armean este la post și respinge în corner.

22:19

min.33: Ocazie uriașă pentru România! Mitriță a fost lansat excelent de Keseru și a scăpat singur cu portarul advers, dar a fost deposedat în ultima clipă.

22:18

min.32: Răzvan Marin a șutat de la distanță, dar șutul său a fost deviat în corner de apărătorii armeni. România continuă să domine copios partida.

22:14

Acesta a fost al 3-lea gol marcat de Alex Mitriță pentru prima reprezentativă! Mijlocașul lui PAOK nu mai marcase de 2 ani, din preliminariile pentru EURO 2020. Faptul că Mitriță a marcat cu capul este un paradox, el fiind cel mai scund jucător de pe teren.

• Alexandru Mitrita
    GoalAlexandru MitritaRomaniamin.26: Goooooool România: Alex Mitriță marchează cu capul după o lovitură de colț. Centrarea i-a aprținut lui Răzvan Marin.
22:10

22:08

Într-un alt meci al grupei, Islanda a deschis scorul pe teren propriu contra Liechtensteinului! Stefan Teitur Thordarson a marcat pentru nordici în minutul 19.

22:05

min.20: Dominarea României este din ce în ce mai evidentă! Tactica armenilor e simplă: se apără exact și mizează pe contra-atac.

22:00

min.15: România re mai mult inițiativa, dar jucătorii lui Rădoi nu găsesc deocamdată soluții să pună în pericol poarta adversă.

21:54

min.9: "Tricolorii" au o posesie superioară în acest start de meci și încearcă să desfacă apărarea așezată pe 2 linii a armenilor.

21:49

min.4: Stanciu a pătruns bine printre fundașii adverși, dar a șutat imprecis din colțul careului.

21:48

min.3: Bancu centrează pentru Keseru, iar atacantul a reluat cu capul dintr-o poziție incomodă. Mingea s-a dus peste poartă.

21:47

min.2: Armenii au prima șansă a partidei, pe contra-atac, Dar Barseghyan a șutat pe lângă poartă dintr-un unghi închis.

• 1st Half
21:46

A început partida de pe Ghencea!

Germania nu se va putea baza pe Antonio Rudiger în meciul cu Macedonia de Nord. Fundașul lui Chelsea a acuzat o preoblemă la spate și nu va fi folosit.

Mirel Rădoi a operat 5 modificări în echipa de start față de meciul cu Germania de acum 4 zile. Nedelcearu, Bancu, Cicâldău, Mitriță și Keseru le-au locul în primul 11 lui Burcă, Toșca, Rus, Mihăilă și Pușcaș.

Echipele de start:

România: 1. Niță – 2. Rațiu, 6. Chiricheș-cpt., 5. Nedelcearu, 11. Bancu – 18. Marin, 23. Stanciu, 8. Cicâldău – 20. Mitriță, 13. Keșeru, 14. Hagi.

Armenia: Yurchenko – Terteryan, Voskanyan, Haroyan, Hovhannisyan – Udo, Grigoryan, Spertsyan – Barseghyan, Mkhitaryan (cpt), Bayramyan.

Într-un alt meci important al grupei din care face parte România, Germania joacă în deplasare cu Macedonia de Nord. Cu o victorie, nemții obțin calificarea matematică la mondial.

Un succes al echipei lui Hansi Flick la Skopje ar fi de real folos și pentru România, care se află în luptă directă cu macedonenii pentru ocuparea poziției secunde.

După 12 ani, tricoul României este prezent din nou în Ghencea!

19:44

Au mai rămas 2 ore până la startul partidei dintre România și Armenia, din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar! Partida este una crucială pentru "tricolori", care au nevoie de victorii pe linie în cele 2 meciuri rămase pentru a fi siguri de ocuparea locului doi în grupă, care garantează prezența la baraj.

Meciul din această seară are o însemnătate aparte și pentru că este primul jucat de naționala României pe noul stadion Ghencea, un loc un au fost obținute performanțe excepționale în trecut.

Toate detaliile de dinaintea și din timpul partidei le veți găsi în format LIVE TEXT pe eurosport.ro,