Șoc în Portugalia! Ronaldo, la baraj după un gol în ultimele minute! Rezultatele serii în Europa

Actualizat 14/11/2021 la 23:56 GMT+2

În această seară s-au disputat mai multe meciuri decisive pentru calificarea la turneul final al Campionatului Mondial din 2022. Portugalia a ajuns la baraj în ultimele minute ale partidei cu Serbia, în timp ce Spania s-a calificat direct după victoria cu Suedia.

Ronaldo în Portugalia 1-2 Serbia

În această seară, Portugalia a fost învinsă cu scorul de 1-2 de Serbia, în meciul decisiv pentru calificarea la turneul final al Cupei Mondiale din Qatar. Echipa lui Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 2, prin Sanches, dar a fost egalată până la pauză, grație reușitei lui Tadic, din minutul 33.
Scorul le convenea lusitanilor, care erau lideri în grupa A dacă obțineau cel puțin un punct în această seară. Rezultatul final a fost stabilit, însă, în minutul 90, când Mitrovic a înscris, ducându-și echipa în avantaj pe tabelă și pe primul loc în grupă.
Astfel, sârbii au obținut calificarea directă la turneul final de anul viitor, în timp ce Portugalia va merge la baraj pentru a prinde un loc la competiția din Qatar.
Presa din Serbia l-a numit pe Mitrovic "erou național" după golul victoriei, scriind: "Să mergem în Qatar! Portughezii s-au prăbușit!"

Spania s-a calificat la Campionatul Mondial

În meciul decisiv al grupei B, Spania a învins Suedia cu scorul de 1-0 și a încheiat campania de calificare pe locul 1, cu 19 puncte. Golul victoriei a fost marcat de Morata, în minutul 86, după un assist al lui Dani Olmo.
Echipa lui Zlatan Ibrahimovic s-a clasat pe locul 2, cu 15 puncte, și își va disputa prezența în Qatar la baraj.