Cea mai mare nedreptate de la Gala Balonului de Aur 2023! "Eu nu am marketingul lor"

Publicat 31/10/2023 la 08:22 GMT+2

Rodri s-a clasat doar pe locul 5 în clasamentul pentru Balonul de Aur, deşi a fost probabil cel mai constant şi mai consistent jucător din ultimul an. Probabil că ibericul nu putea să aibă pretenţii la una din primele două poziţii, dar cu siguranţă că un loc pe podium era meritat.

Ballon d'Or Messi Mbappé Haaland - FC Stream Team

Credit imagine: Quentin Guichard

Gala Balonului de Aur şi-a arătat limitele încă o dată, mulţi punând la îndoială relevanţa clasamentului. Dacă pentru primele două poziţii Messi şi Haaland nu au avut adversari, cei doi fiind într-o ligă proprie, trebuie spus că locul 5 al lui Rodri este cât se poate de dezamăgitor.
Ibericul a fost desemnat de UEFA cel mai bun fotbalist al turneului final al Ligii Naţiunilor 2022/2023, care s-a încheiat cu victoria Spaniei (5-4 la lovituri de departajare în finala cu Croaţia). Rodri, 26 ani, a avut un rol crucial în succesul selecţionatei ''La Roja'', prin evoluţiile sale din meciurile cu Italia (2-1), în semifinale, şi în finala cu Croaţia, în care a marcat şi un gol la lovituri de departajare.
A fost al treilea trofeu individual pentru Rodri în decurs de o săptămână, după ce mijlocaşul lui Manchester City a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei şi al sezonului 2022/2023 al Ligii Campionilor, cu un gol decisiv în duelul cu Inter Milano din ultimul act.
Rodri a reuşit să câștige 4 trofee în 22 de zile (tripla campionat, cupă şi Liga Campionilor cu City și Liga Națiunilor cu Spania) și avea șansa să devină primul spaniol din ultimii mai bine de 60 de ani (de la Luis Suarez, în 1960) care cucerește Balonul de Aur. Nu s-a întâmplat aşa, ba mai mult, s-a clasat abia pe 5 în topul pentru Balonul de Aur, fiind depăşit de Mbappe şi colegul de la City, De Bruyne. Kylian e poate cel mai bun jucător al planetei în momentul de faţă, dar anul său nu a fost unul extraordinar. În afară de finala Cupei Mondiale, cu Franţa, starul lui PSG nu a obţinut vreun rezultat remarcabil la echipa de club, dimpotrivă. În ceea ce îl priveşte pe De Bruyne, acesta e accidentat de peste 4 luni şi, deşi nu a jucat deloc rău în prima parte a sezonului, mulţi cred că nu a fost la fel de important pentru trupa lui Guardiola ca Rodri.

Rodri: "Messi merită Balonul de Aur. Dar nu îi spuneţi lui Haaland"

Rodri a venit la Gala de aseară de la Paris şi a fost imediat reperat de un reporter, care l-a întrebat cine ar merita Balonul de Aur în opinia sa. "Messi. Dar nu îi spuneţi lui Haaland", a fost reacţia amuzantă a ibericului.
Altfel, trebuie spus că mijlocaşul spaniol nu avea mari speranţe la o clasare pe podium la Balonul de Aur, ştiind cât de important e marketingul în toată această afacere, cei 100 de jurnalişti care votează ghidându-se mult după popularitatea fotbaliştilor.
"Eu sunt ca Xavi şi Iniesta, nu am parte de foarte multă promovare. E un trofeu individual, în care marketingul contează enorm. Dar nu o să am regrete, îmi place să mă gândesc la chestiile pe care le pot controla. Pentru mine oricum mai importante sunt trofeele colective, cu echipa. Cred că Balonul de Aur de anul acesta va merge la Messi, deşi şi Haaland e un nume care nu poate fi ocolit", spunea Rodri înainte de startul acestui sezon.
Clasamentul Balonului de Aur 2023
1. Lionel Messi (Argentina, 36 ani, PSG, Inter Miami)
2. Erling Haaland (Norvegia, 23 ani, Manchester City)
3. Kylian Mbappe (Franţa, 24 ani, Paris-SG)
4. Kevin De Bruyne (Belgia, 32 ani, Manchester City)
5. Rodri (Spania, 27 ani, Manchester City)
6. Vinicius Jr. (Brazilia, 23 ani, Real Madrid)
7. Julian Alvarez (Argentina, 23 ani, Manchester City)
8. Victor Osimhen (Nigeria, 24 ani, Napoli)
9. Bernardo Silva (Portugalia, 29 ani, Manchester City)
10. Luka Modric (Croaţia, 38 ani, Real Madrid)
11. Mohamed Salah (Egipt, 31 ani, Liverpool)
12. Robert Lewandowski (Polonia, 35 ani, FC Barcelona)
13. Yassine Bounou (Maroc, 32 ani, Sevilla FC/Al-Hilal)
14. Ilkay Gundogan (Germania, 33 ani, Manchester City/FC Barcelona)
15. Emiliano Martinez (Argentina, 31 ani, Aston Villa)
16. Karim Benzema (Franţa, 35 ani, Real Madrid/Al-Ittihad)
17. Hvicea Kvaratselia (Georgia, 22 ani, Napoli)
18. Jude Bellingham (Anglia, 20 ani, Borussia Dortmund/Real Madrid)
19. Harry Kane (Anglia, 30 ani, Tottenham/Bayern Munchen)
20. Lautaro Martinez (Argentina, 26 ani, Inter Milano)
21. Antoine Griezmann (Franţa, 32 ani, Atletico de Madrid)
22. Min-jae Kim (Coreea de Sud, 26 ani, Napoli/Bayern Munchen)
23. Andre Onana (Camerun, 27 ani, Inter Milano/Manchester United)
24. Bukayo Saka (Anglia, 22 ani, Arsenal)