Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile UEFA Champions League, după ce a trecut de Sevilla cu 5-4, la general. Formația germană pornea cu prima șansă la calificare în returul de pe teren propriu, după ce s-a impus cu 3-2 în tur, în deplasare.
"Galben-negrii" au avut o seară excelentă, datorită lui Erling Haaland. "Mașinăria de goluri" a Borussiei Dortmund a fost din nou de neoprit. Starul norvegian a deschis scorul în minutul 35, după ce a fost servit excelent în fața porții de căpitanul Marco Reus. Haaland a trimis simplu cu latul în plasă, iar Dortmund se afla deja cu un pas în sferturi.
Liga Campionilor UEFA
Mbappe l-a evitat cât a putut pe Messi. Cifrele incredibile prezentate de L'Equipe
16/09/2021 LA 14:30
La pauză s-a intrat cu 1-0, iar în debutul reprizei a doua a avut loc o înșiruire de evenimente incredibile.

Dortmund - Sevilla 2-2. Momente incredibile în debutul reprizei a doua

Haaland a reușit să înscrie în minutul 51, dar golul a fost anulat de VAR pentru un fault comis asupra atacantului norvegian cu o fază în urmă, și a fost dictat penalty pentru Dortmund.
Același Haaland și-a asumat responsabilitatea și a executat lovitura de la 11 metri, dar Bono a apărat. Totuși, goalkeeper-ul Sevillei nu a stat cu un picior pe linia porții în momentul șutului, iar arbitrul a dictat repetarea penalty-ului.
Haaland a executat din nou, tot în colțul din stânga lui Bono, dar portarul Sevillei n-a mai reușit să intervină.

Haaland, cel mai tânăr jucător care marcheză 20 de goluri în Champions League

La vârsta de 20 de ani și 231 de zile, Erling Haaland a devenit cel mai tânăr jucător din istorie care ajunge la 20 de goluri marcate în UEFA Champions league. Super-fotbalistul norvegian a depășit recordurile lui Kylian Mbappe (21 de ani și 355 de zile) și Lionel Messi (22 de ani și 266 de zile).
Haaland a avut nevoie de numai 14 meciuri ca să înscrie 20 de goluri în Champions League. Prin comparație, Messi a avut nevoie de 40 de partide, iar Cristiano Ronaldo de 56. Recordul respectiv era deținut de Harry Kane. Căpitanul lui Tottenham a avut nevoie de 24 de meciuri ca să înscrie 20 de goluri.
Haaland a înscris 31 de goluri și a oferit 8 assist-uri în cele 29 de apariții din actualul sezon, în toate competițiile. Per total, de când a ajuns la Dortmund, nordicul a marcat 47 de goluri în 47 de meciuri.

Final încins în Dortmund - Sevilla! Andaluzii au marcat în prelungiri, apoi au forțat golul 3

Același En Nesyri a marcat în minutul 90+6, după pasa lui Rakitic, iar andaluzii visau în continuare la prelungiri. Sevilla a forțat și golul 3, dar defensiva lui Dortmund a rezistat eroic.
S-a încheiat 2-2 (5-4, la general), iar Dortmund și-a asigurat, cu emoții pe final, locul în sferturile Champions League.
Koeman, distrus: "Jucătorii știu că există un cadavru sportiv pe bancă"
15/09/2021 LA 08:58
Busquets, întrebat dacă Barcelona poate câștiga Champions League, fără Messi. Răspunsul dat
13/09/2021 LA 14:21