Liverpool și Porto, în optimi! Inter rămâne în cursa pentru calificare! Rezultatele serii în UCL

Cosmin Cioboata

Actualizat 02/12/2020 la 00:24 GMT+2

Liverpool și FC Porto sunt cele două echipe calificate în această seară în optimile UEFA Champions League.

Neco Williams (l.) und Curtis Jones (r.) vom FC Liverpool

Liverpool - Ajax 1-0

Decimată de accidentări, Liverpool s-a impus la limită în fața lui Ajax, scor 1-0, într-un meci extrem de dificil pentru campioana Angliei. "Lăncierii" le-au pus mari probleme jucătorilor lui Jurgen Klopp, însă defensiva "cormoranilor" a rezistat.
Kelleher, titularizat în poarta lui Liverpool în absența accidentatului Alisson, a încheiat meciul de pe Anfield fără gol încasat. Unicul gol al partidei a fost marcat de puștiul Curtis Jones în minutul 58. Mijlocașul lui Liverpool a fost găsit cu o centrare excelentă de Neco Williams, un alt tânăr crescut la academia "cormoranilor".
Onana a ieșit defectuos, păcălit de centrarea cu mult efect a lui Williams, iar Jones a finalizat cu latul, în poarta goală.
A fost primul gol marcat de Curtis Jones în UEFA Champions League.
În celălalt meci al grupei D, Atalanta și Midtjylland au încheiat la egalitate, scor 1-1. Danezii au deschis scorul în minutul 13, prin Scholz. Formația din Bergamo a restabilit egalitatea în minutul 79, grație golului marcat de Romero.
În urma rezultatelor din această seară, Liverpool și-a asigurat calificarea în optimile Champions League. A doua echipă calificată va fi decisă în meciul direct dintre Ajax și Atalanta, din ultima rundă.

Clasamentul grupei D din UEFA Champions League:

• 1. Liverpool 12p
  • 2. Atalanta 8p
  • 3. Ajax 7p
  • 4. Midtjylland 1p

Borussia Monchengladbach - Inter 2-3

Inter avea nevoie de o victorie pe terenul lui Gladbach pentru a rămâne în cursa pentru calificarea în optimi. Iar trupa lui Conte și-a îndeplinit obiectivul, într-o seară în care Romelu Lukaku a strălucit.
Inter a deschis scorul în minutul 17, prin Darmian. Fundașul "nerazzurrilor" a șutat la colțul scurt, dintr-un unghi dificil, dar mingea s-a strecurat pe sub portarul Sommer.
Nemții au restabilit egalitatea exact înainte de pauză. Lazaro a centrat în careu, iar Plea a reluat cu capul, complet scăpat din marcaj.
Lukaku a ieșit la rampă prima oară în minutul 64. Atacantul belgian a intrat fulgerător în careul nemților și a finalizat acțiunea cu un șut puteric la colțul lung. Lukaku a bifat "dubla" în minutul 73, când a fost lăsat în poziție ideală în fața porții cu pasa expediată de Hakimi. Belgianul a îndeplinit o simplă formalitate și a dublat avantajul lui Inter.
Plea a redus din diferență în minutul 76, după o dezorganiare în defensiva Interului. Gazdele au recuperat mingea la centrul terenului, Marcus Thuram l-a lansat pe Plea, iar acesta a marcat cu un șut plasat, la colțul lung.
Glabach a punctat încă o dată în minutul 83 prin același Plea, dar golul a fost anulat de tehnologia VAR, pe motiv de offside.
Lupta pentru calificarea în optimile Champions League rămâne deschisă pentru toate echipele din grupa B. În celălalt meci din această grupă, Real Madrid a fost învinsă de Șahtior. Ucrainenii au lovit în repriza secundă prin Dentinho și Solomon.

Clasamentul grupei B din UEFA Champions League:

• 1. Monchengladbach 8p
  • 2. Șahtior 7p
  • 3. Real Madrid 7p
  • 4. Inter 5p

Atletico Madrid - Bayern Munchen 1-1

Bayern Munchen, campioana en-titre din Champions League, a remizat pe terenul lui Atletico. Deja calificați în faza următoare, bavarezii au jucat cu echipa secundă, iar asta s-a văzut pe teren. Trupa lui Simeone a deblocat tabela în minutul 26, prin Joao Felix.
Portughezul a scăpat din marcaj și a reluat în plasă centrarea expediată de Llorente. Meciul părea că se îndreaptă către o victorie a lui Atletico, însă Bayern n-a fost de acord. În minutul 86, Muller a transformat un penalty obținut tot de el.
În celălalt meci al grupei, Salzburg a învins-o cu 3-1 pe Lokomotiv Moscova, în Rusia. Atletico și Salzburg se vor duela în ultima rundă pentru un loc în optimi, pe terenul formației austriece.

Clasamentul grupei A din UEFA Champions League:

• 1. Bayern Munchen 13p
  • 2. Atletico Madrid 6p
  • 3. Salzburg 4p
  • 4. Lokomotiv Moscova 3p
FC Porto este a doua echipă care și-a asigurat prezența în optimile Champions League, după Liverpool, în această seară. Formația lusitană a smuls un egal, scor 0-0, pe teren propriu, în compania lui Manchester City. În cealaltă partidă a grupei, Marseille a reușit să bifeze prima victorie din sezonul curent de Champions League. Francezii au învins-o pe Olympiacos, scor 2-1.