Cicâldău și Moruțan, repriză magică pentru Galata! Ex-craioveanul a marcat din assistul lui Olimpiu

Actualizat 29/08/2021 la 21:21 GMT+3

Olimpiu Moruțan și Alex Cicâldău au făcut o primă repriză perfectă în duelul Kasimpasa - Galatasaray. Fostul jucător de la FCSB a pasat decisiv pentru ex-mijlocașul Craiovei. Deși a condus cu 2-0, formația cim-bom a terminat la egalitate, 2-2.

Cicâldău și Moruțan (Galatasaray)

Deși abia a sosit la Istanbul, Moruțan se bucură de încrederea deplină a lui Fatih Terim, astfel că mijlocașul român a început ca titular partida din această seară, din deplasarea de la Kasimpasa.
În garnitura grupării cim-bom a fost din primul minut și Cicâldău, chiar dacă presa turcă l-a criticat până acum, fiind nemulțumită de randamentul avut. Conexiunea dintre români a fost una perfectă, astfel că cei doi au avut nevoie de doar 32 de minute pentru a deschide scorul. Moruțan, liderul paselor decisive în Liga 1 sezonul trecut, a reușit un assist perfect pentru Cicâldău, care nu a ratat.

Cicâldău, doar o repriză. Moruțan a fost schimbat în minutul 73

După doar 6 minute, Akturkoglu a dus scorul la 2-0 pentru Galata, dar la pauză s-a intrat cu un singur gol avantaj pentru formația din Istanbul, Jorgensen reducând din diferență pentru gazde în prelungirile primei reprize.
La pauză, "împăratul" Terim l-a scos pe Cicâldău, care, deși a punctat, a avut ceva probleme în finalul primei reprize, nefiind la 100% fizic.
Galata s-a văzut egalată în minutul 66, de Bozok și, deși a forțat pe final, nu a mai reușit să puncteze.
În ceea ce îl privește pe Moruțan, el a rezistat pe teren până în minutul 73, când a fost înlocuit de Feghouli, fostul jucător al Valenciei și al lui West Ham.
Formația din Istanbul a ratat șansa să aibă 3 victorii din 3 partide în Super Liga turcă și poate fi depășită în clasament de marea rivală, Fenerbahce.