Câștigătoarea UEFA Champions League din sezonul precedent, pregătită de Jurgen Klopp, a început tare partida din Qatar, iar Bobby Firmino a expediat un șut puțin peste transversala sud-americanilor. Alexander-Arnold și-a încercat și el norocul cinci minute mai târziu, cu un șut de la mare distanță, dar fără emoții pentru Flamengo. Până la pauză nu au mai existat ocazii foarte periculoase, iar la vestiare s-a intrat cu 0-0.
După pauză, Liverpool și Flamengo au început să iasă mai mult la joc, iar Firmino a fost din nou aproape să deschidă scorul, dar a nimerit doar bara. Mohamed Salah a ieșit la rampă câteva minute mai târziu, când a expediat un șut puternic, pe lângă poarta lui Alves. Replica câștigătoarei Copei Libertadores a venit imediat după aceea, la ocazia monumentală a lui Gabriel. Alisson a intervenit excepțional la mingea care se ducea spre colțul scurt și a menținut egalitatea pe tabelă.
Zinedine Zidane, marea șansă a lui Solskjaer
În minutul 90+1 al meciului, Mane a căzut în careu după contactul cu Rafinha, iar arbitrul a dictat inițial penalty. După analiza din camera VAR, centralul a decis să intervenția lui Rafinha a fost la minge și a anulat lovitura de la 11 metri. La finalul celor 90 de minute, scorul era 0-0, iar finala a continuat cu cele două reprize de prelungiri.
Firmino a reușit golul triumfător pentru Liverpool, în minutul 99. Atacantul brazilian a finalizat elegant contraatacul "cormoranilor", după pasa ideală tirmisă de Sadio Mane. Este pentru prima oară în istorie când Liverpool reușește să câștige Campionatul Mondial al Cluburilor. Ultima încercare a formației din Anglia a fost în 2005, când pierdea în ultimul act în fața brazilienilor de la Sao Paolo.

Liverpool și-a luat revanșa, după 38 de ani

Cele două echipe se mai întâlniseră o singură dată în istorie, în Cupa Intercontinentală. Se întâmpla în 1981, când Flamengo reușea să câștige categoric, scor 3-0, în fața formației engleze. În finala mică a Mondialului Cluburilor a actualei ediții, Monterrey s-a impus cu 3-2, la loviturile de departajare, în fața lui Al Hilal, echipa antrenată de Răzvan Lucescu.
Pentru Liverpool urmează meciul din Premier League, în compania lui Leicester, echipa aflată la 10 puncte în spatele "cormoranilor". Formația pregătită de Jurgen Klopp este lider în Anglia, după 18 etape, cu 49 acumulate și fără vreo înfrângere.
Liga Campionilor UEFA
"Am crezut că este o glumă!" Ibrahimovic, surprins de colegii săi înainte de debutul în UCL
ACUM 3 ORE
Jurgen Klopp vrea să dea lovitura vara viitoare! Ce super fotbalist își dorește la Liverpool