Betis Sevilla a câştigat Cupa Spaniei la fotbal, după ce a învins-o pe Valencia cu 5-4 după lovituri de departajare, scorul fiind 1-1 la capătul a 120 de minute în finala, cu multe ocazii de gol şi intervenţii spectaculoase ale portarilor, disputată sâmbătă pe stadionul La Cartuja din Sevilla, transmite presa internaţională.
Betis a condus după lovitura de cap a lui Borja Iglesias din minutul 11. Hugo Duro a egalat în minutul 30. Singurul care a ratat la loviturile de departajare a fost Yunus Musah, mijlocaşul american, în vârstă de 19 ani, al Valenciei.

Betis Sevilla a ajuns la trei trofee în Cupa Spaniei

Barcelona își poate aduce întăriri de la o rivală din La Liga! Jucătorii care i-au fost oferiți
17/05/2022 LA 17:00
Betis are acum trei succese în Cupa Spaniei, după cele din 1977 şi 2005. Veteranul Joaquin, 40 de ani, care a jucat sâmbătă din minutul 86, a contribuit şi la victoria din 2005. Formaţia andaluză are în palmares şi un titlu de campioană a Spaniei, obţinut în 1935.
Betis este antrenată de aproape doi ani de reputatul tehnician chilian Manuel Pellegrini.
Sursa: Agerpres
Final încins de sezon în La Liga! 5 echipe luptă pentru 3 locuri de UCL! Programul meciurilor
19/04/2022 LA 06:52
David Silva a primit al doilea cartonaș roșu al carierei, la 36 de ani, după un gest incalificabil
16/04/2022 LA 14:07