Eurosport
"Aș fi băut câteva beri, dar sunt epuizat." Inaki Williams a disputat două meciuri în 48 de ore
De
Publicat 25/01/2024 la 13:54 GMT+2
Atacantul lui Athletic Bilbao, Inaki Williams, a avut două zile pline, încununate cu prestația excelentă din meciul contra Barcelonei, în Cupa Spaniei. Fotbalistul ghanez a jucat luni seara pentru echipa sa națională, după care a zburat acasă și a intrat din nou pe teren, după 12 ore de zbor.
Inaki Williams buteur en Coupe du Roi contre le Barça
Credit imagine: Getty Images
Articol scris de Daniel Kerekes
Inaki Williams a trecut de la agonie la extaz în mai puțin de 48 de ore. Atacantul ghanez a fost protagonist la contraperformanța echipei naționale a Ghanei de la Cupa Africii pe națiuni, unde "Black Stars” s-au văzut eliminați încă din faza grupelor, cu doar două puncte acumulate.
Jucătorul de 29 de ani a intrat pe teren în finalul partidei cu Mozambic, ghanezii fiind egalați dramatic, cu două goluri primite în prelungiri, ambele din penalty. Acest rezultat a consființit eliminarea Ghanei, iar Williams nu a stat pe gânduri și a pornit spre casă.
Acesta a petrecut nu mai puțin de 12 ore pe avion până la Bilbao și a decis să joace împotriva Barcelonei în sferturile Cupei Spaniei. Atacantul a fost introdus pe teren în minutul 59 al partidei, la exact 48 de ore de când intra în ultimul meci al Ghanei din Costa de Fildeș.
Citește și:
Inaki Williams, decisiv contra Barcelonei
Ghanezul născut la Bilbao este cunoscut pentru meciurile foarte bune făcute împotriva Barcelonei, iar nici acesta nu a fost o excepție. Williams a marcat primul gol din prelungiri în minutul 105, iar acesta i-a pasat decisiv fratelui său mai mic, Nico, pentru a face 4-2.
Astfel, Barcelona a fost răpusă din nou de Inaki Williams, cu ajutorul fratelui său. Internaționalul ghanez s-a declarat epuizat la finalul partidei: "Aș fi vrut să beau și eu câteva beri cu băieții, dar sunt mai mult decât obosit. Mă duc acasă", a spus acesta, citat de sportskeeda.com.
Athletic Bilbao își va afla adversara din semifinalele Cupei Spaniei mânie, în urma tragerii la sorți unde se regăsesc echipe precum Mallorca și Real Sociedad. Ultima componentă a "careului de ași" se va decide azi dintre Atletico Madrid și Sevilla.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo