Radu Drăgușin a fost din nou titular la Juventus, în meciul câștigat fără emoții de torinezi pe teren propriu împotriva lui Spal, în sferturile de finală ale Cupei Italiei. Folosit ca fundaș dreapta, românul a avut o evoluție sigură din punct de vedere defensiv, fără a se remarca însă prea mult în atac.
Poarta "bianconerrilor" a fost apărată de Gianluigi Buffon, care a purtat și banderola de căpitan. Legendarul portar italian va împlini mâine vârsta de 43 de ani, dar a demonstrat că echipa se poate baza în continuare pe el, având câteva intervenții sigure la puținele ocazii când oaspeții au pus probleme.
Parma, spre Serie C, după un nou meci groaznic? Man, uitat iar pe banca de rezerve
21/11/2021 LA 15:03

Juventus-Spal 4-0 | Victorie facilă pentru echipa lui Pirlo

Juventus a deschis scorul în minutul 15 prin Alvaro Morata, care a executat excelent o lovitură de la 11 metri acordată în urma intervenției arbitrajului video.
Torinezii au continuat să fie la cârma jocului și ulterior, reușind să-și dubleze avantajul până la pauză. Frabotta a făcut 2-0 în minutul 33, cu un șut superb de la marginea careului, care l-a lăsat mască pe portarul advers. Acesta a fost primul gol marcat de fundașul stânga de 21 de ani în tricoul lui Juventus.
După pauză, jocul s-a desfășurat conform acelorași coordonate, oaspeții nearătând în niciun moment că pot întoarce soarta meciului. Juventus a avut câteva șanse bune de a-și mări avantajul în prima parte a reprizei secunde, dar jucătorii lui Pirlo nu au avut luciditatea necesară la finalizare.
În ultimele 20 de minute Juventus a părut că cedează inițiativa și că preferă să conserve rezultatul, iar oaspeții au încercat să revină în joc, dar nu au reușit să creeze cu adevărat pericol la poarta lui Buffon.
Fără să forțeze, torinezii au mai marcat de 2 ori pe final. Mai întâi, Kulusevski a marcat în minutul 79 după o pasă a lui Chiesa, iar apoi tânărul atacant adus de la Fiorentina a închis tabela în minutul 90+3. Juventus continuă astfel să lupte pe toate cele 3 fronturi: campionat, Cupa Italiei și Champions League.

Juventus va juca cu Inter în semifinalele Cupei Italiei

Juventus urmează să dea piept în semifinale cu Inter, care a trecut aseară de Milan cu 2-1, după un gol marcat în minutele de prelungire de Eriksen din lovitură liberă. Semifinalele se vor disputa în dublă manșă, primul meci urmând să aibă loc pe Giuseppe Meazza pe 2 februarie, iar returul va fi la Torino pe 9 februarie.
Într-un al meci din sferturile de finală ale Cupei Italiei, Atalanta a trecut cu 3-2 de Lazio, în urma unei partide foarte spectaculoase. A fost 2-2 la puază, dar bergamascii au câștigat în cele din urmă cu 3-2, chiar dacă înainte de a marca golul vitoriei au rămas în 10 oameni. Adversara echipei lui Gasperini se va alege mâine, în urma ultimului sfert de finală, care le va aduce față în față pe Napoli și Spezia.
Scholes distruge un star de la United: "La 35 de ani cineva va trebui să îl țină de mână pe teren"
03/11/2021 LA 08:47