Inter - Milan 2-1. Tătărușanu, învins în minutul 90+7! Ibrahimovic, la un pas de bătaie cu Lukaku

Actualizat 27/01/2021 la 01:11 GMT+2

AC Milan a fost eliminată din Cupa Italiei de rivala Inter, scor 1-2, în sferturile de finală. Ciprian Tătărușanu, titular la "rossoneri", a reușit un meci excelent, cu multe intervenții salvatoare, dar n-a mai putut interveni la lovitura magică a lui Christian Eriksen, din minutul 90+7.

Ciprian Tătărușanu, debut ratat pentru Milan în campionat

FLUIER FINAL. Inter s-a impus cu 2-1 în fața Milanului și s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei. Acolo, trupa lui Antonio Conte va juca împotriva învingătoarei dintre Juventus și Spal.

Inter - Milan 2-1. Tătărușanu, învins la ultima fază de execuția magică a lui Eriksen. Ibrahimovic, la un pas de bătaie cu Lukaku

Min 90+7. GOOOOOOOL Inter! Introdus în minutul 88, Christian Eriksen a marcat în poarta lui Tătărușanu, cu un șut imparabil din lovitură liberă. Internaționalul danez a trimis superb peste zid, exact în vinclu, fără speranțe pentru portarul român.
Cupa Italiei | Milan, eliminată dramatic de Inter în minutul 90+8!
Min 90. Apără din nou Tătărușanu! Goalkeeper-ul român plonjează salvator în fața lui Lukaku, scăpat singur în careul Milanului.
Min 86. Ciprian Tătărușanu salvează din nou poarta Milanului, pus la încercare de lovitura de cap a lui Lukaku.
Min 82. Tătărușanu intervine la șutul expediat de Hakimi!
Min 71. GOOOOOL Inter! Romelu Lukaku îl învinge pe Ciprian Tătărușanu din lovitură de la 11 metri. Atacantul belgian a șutat în partea stângă, în timp ce "Tătă" a plonjat în dreapta. Mingea a "șters" bara transversală și a scuturat plasa porții Milanului.
Lukaku - Inter-Milan - Coppa Italia 2020-2021
Min 58. Cartonaș roșu pentru Ibrahimovic! Starul lui AC Milan a văzut al doilea cartonaș galben, pentru un fault asupra lui Kolarov, și a plecat mai devreme la vestiare.
Zlatan Ibrahimovic
Min 50. Tătărușanu a intervenit excelent în fața lui Alexis Sanchez! Atacantul lui Inter a fost găsit cu o centrare în careu și a reluat din prima către poartă, dar goalkeeper-ul român s-a aflat la post și a respins salvator în corner.
Min 45. S-au încins spiritele la Milano! Ibrahimovic și Lukaku s-au aflat la un pas de bătaie, după un schimb acid de replici. Ceilalți jucători au intervenit și i-au despărțit pe cei doi, apoi arbitrul i-a pedepsit cu câte un cartonaș galben.
Min 31. GOOOOOOL AC Milan! Zlatan Ibrahimovic a deschis scorul pe Giuseppe Meazza, cu un șut pe jos, la colțul lung, după o pasă oferită de Meite.

Inter - AC Milan, în sferturile Cupei Italiei: Ciprian Tătărușanu, titular în Derby della Madonnina

Ciprian Tătărușanu a fost erou la AC Milan în meciul din optimile Cupei Italiei, câștigat de "rossoneri" la loviturile de departajare. Portarul român a apărat lovitura lui Rincon, din cea de-a 4-a serie, și a asigurat calificarea Milanului în runda următoare, scor 0-0 (5-4, după penalty-uri).
Iată echipele de start:
  • Inter: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Kolarov - Darmian, Barella, Brozovic, Vidal, Perisic - Lukaku, Sanchez
  • AC Milan: Tătărușanu - Dalot, Kjaer, Romagnoli, Hernandez - Meite, Kessie - Saelemaekers, Brahim Diaz, Leao - Ibrahimovic
Ciprian Tătărușanu se aștepta să fie titular la Milan în această seară, având în vedere că titularul obișnuit, Gianluigi Donnarumma, a fost eliminat în duelul din optimi, deși se afla pe banca de rezerve.
Până acum, "Tătă" a adunat 4 apariții în poarta Milanului, iar în 3 dintre ele a reușit să încheie fără gol primit.
De cealaltă parte, Ionuț Radu va fi doar rezervă în Derby della Madonnina. Antonio Conte se va baza pe serviciile titularului Handanovic.
Învingătoarea dintre Inter și Milan se va lupta în semifinale cu câștigătoarea dintre Juventus și Spal. De notat că meciurile din optimile Cupei Italiei se dispută în manșă unică.