Inter a cucerit în această seară a 8-a Cupă a Italiei, învingând-o în finala competiției pe Juventus, scor 2-4, după prelungiri.
Nicolo Barella a deschis scorul, în minutul 7, acesta fiind al doilea cel mai rapid gol înscris vreodată în finala Cupei Italiei. Mai repede a înscris, în ultimul act al competiției, doar Ștefan Radu (minutul 4), în 2015, în meciul dintre Juventus și Lazio, încheiat cu scorul de 2-1.
A început oficial perioada de mercato! Cele mai tari mutări care pot avea loc pe bani puțini
01/07/2022 LA 09:39
În repriza secundă, Alex Sandro a restabilit egalitatea, în minutul 50, după un șut puternic, iar în doar 3 minute Juventus a intrat în avantaj. Dusan Vlahovic a preluat balonul după o respingere nereușită a lui Handanovic și a marcat din apropierea porții.
Juventus a fost aproape de a cuceri trofeul în timpul regulamentar de joc, dar Calhanoglu a trimis meciul în prelungiri, transformând superb o lovitură de la 11 metri, în minutul 80.
Echipa lui Simone Inzaghi a rezolvat victoria încă din prima repriză suplimentară. Perisic a reușit o dublă, în minutele 98 și 102, înscriind mai întâi din penalty, iar apoi cu un șut senzațional din afara careului la vinclu.
Inter a devenit, astfel, prima echipă care a reușit, din 1997, două goluri în reprizele de prelungire ale unei finale a Cupei Italiei, repetând performanța celor de la Vicenza, din duelul cu Napoli.
Milanezii și-au adjudecat trofeul și au șansa de a realiza event-ul, fiind și în cursa pentru titlu. În clasamentul din Serie A, Inter este pe locul 2, la două puncte în spatele celor de la AC Milan, cu două etape înainte de finalul sezonului, runde în care nerazzurrii le vor înfrunta pe Cagliari și Sampdoria.

Aceasta a fost cea de-a 21-a finală disputată de Juventus, pentru care câștigarea Cupei Italiei ar fi fost o consolare pentru un nou sezon ratat. De cealaltă parte, Inter a fost pentru a 14-a oară în ultimul act al competiției.
Cele două echipe s-au mai întâlnit doar de două ori în finala Cupei Italiei, torinezii impunându-se de fiecare dată, cu 4-1 în 1959 și cu 1-0 în 1965.
Juventus era deținătoarea trofeului, după ce anul trecut a învins-o în finală pe Atalanta, cu scorul de 2-1. "Bătrâna Doamnă" este și deținătoarea celor mai multe Cupe, având 14 trofee în palmares.
AS Roma este pe locul secund, cu 9 cupe câștigate, în timp ce Inter este pe poziția a 3-a, cu 8 succese. Milanezii nu mai cuceriseră Cupa Italiei din 2011.
Serie A
Inter le-a luat Cupa, Juventus vrea să-l ia pe Perisic! Ce club de top mai e interesat de croat
17/05/2022 LA 14:16
Chelsea, aproape de prima lovitură în noua eră! Tuchel ia gratis un câștigător de Champions League
14/05/2022 LA 06:01