Cristiano Ronaldo, de neoprit! Dublă pentru Al Nassr şi cifre incredibile în ultimele 8 meciuri

Publicat 05/04/2023 la 09:26 GMT+3

Starul portughez Cristiano Ronaldo a semnat o nouă dublă în tricoul echipei Al-Nassr, în partida câştigată în deplasare, cu scorul de 5-0, în faţa formaţiei Al-Adalh, marţi, în campionatul de fotbal al Arabiei Saudite.

Cristiano Ronaldo controlando un balón en un partido con el Al Nassr de la Premier League saudí 2022/23.

Atacantul lusitan a deschis scorul în minutul 40 al partidei de pe stadionul Prince Abdullah bin Jalawi din Al-Hasa, iar apoi a reuşit dubla în repriza secundă (66).
Cristiano Ronaldo a ajuns la 11 goluri în ultimele 8 partide pentru Al Nassr. El se află pe locul 5 în clasamentul golgheterilor, deşi a jucat mult mai puţin decât "tunarii" din Arabia Saudită.
Brazilianul Anderson Talisca, golgheterul ligii saudite, a înscris la rândul său de două ori, în minutele 55 şi 78, rezultatul final fiind stabilit de Ayman Yahya în minutele suplimentare (90+8).
În urma acestui succes, Al-Nassr se menţine locul secund în clasament, după 22 de etape disputate, la un punct în spatele liderului Al-Itthiad, care s-a impus pe teren propriu, cu 3-0, în faţa formaţiei Damac FC (locul 7), antrenată de românul Cosmin Contra. Au marcat: Bruno Henrique (14), Romarinho (37 - penalty) şi Ahmed Hagazy (87). Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 73.
În vârstă de 38 de ani, Cristiano Ronaldo a înscris în total 834 de goluri pe parcursul carierei sale, fiind cel mai prolific marcator din istoria fotbalului masculin.