David Alaba a deschis scorul în minutul 17, cu o execuție splendidă din lovitură liberă. Fundașul austriac a trimis aproape de vinclu, peste zidul celor de la Leverkusen.

Bayern iese la atac! Mutarea spectaculoasă din Premier League "comandată" de Flick
29/09/2020 LA 15:32

Serge Gnabry a dublat avantajul formației pregătite de Flick opt minute mai târziu, când a fost lansat de Kimmich. Atacantul lui Bayern a intrat în careu și a finalizat la colțul lung, fără speranțe pentru goalkeeper-ul Hradecky. A fost al 20-lea gol marcat de internaționalul german în actualul sezon, în toate competițiile.

Lewandowski, cel mai bun marcator din toate competițiile în care a participat

Lewandowski a dus scorul la 3-0 după o oră de joc, când a fost servit ideal de Manuel Neuer. Goalkeeper-ul lui Bayern l-a găsit excelent cu o degajare din preajma propriului careu, iar atacantul polonez n-a iertat. Acesta a șutat de la 25 de metri, iar portarul lui Leverkusen a respins mingea în plasă.

Bender a redus din diferență în minutul 63, cu o lovitură de cap. Lewandowski a reușit "dubla" în minutul 89, cu o scăriță elegantă peste portar.

Grație golurilor din această seară, Lewandowski a bifat o performanță impresionantă, devenind cel mai bun marcator din toate competițiile în care a evoluat în acest sezon: Bundesliga (34 de goluri), Champions League (11 goluri) și Cupa Germaniei (6 goluri).

Bayern Muchen a câștigat a 20-a Cupă a Germaniei

Kai Havertz, tânărul mijlocaș dorit de mai multe cluburi importante din Europa, a stabilit scorul final în prelungirile meciului, din lovitură de la 11 metri. S-a încheiat 4-2, iar Bayern a cucerit a 20-a Cupă a Germaniei, fiind clubul cu cele mai multe trofee obținute în această competiție. Potrivit Opta, Bayern Munchen este singura echipă din Germania care a reușit să câștige 17 meciuri consecutive în toate competițiile.

Cu primele 2 obiective îndeplinite, Bayern Munchen se află acum în cursa pentru câștigarea trofeului UEFA Champions League. Bavarezii vor juca împotriva lui Chelsea, pe 7 august, în returul optimilor. În partida tur, Bayern s-a impus cu 3-0 pe Stamford Bridge, grație golurilor înscrise de Serge Gnabry (2) și Lewandowski. Bayern a câștigat ultima oară prestigiosul trofeu în sezonul 2012/2013, după o finală cu rivala din campionat, Borussia Dortmund.

Bundesliga
Înfrângere șoc! Bayern a pierdut la scor cu Hoffenheim, căreia îi marcase 12 goluri anul trecut
27/09/2020 LA 16:33