Bayern Munchen și-a pierdut golgeterul din ultimii ani, pe Robert Lewandowski plecat la Barcelona, dar polonezul va fi repede uitat, probabil.
Starul senegalez Sadio Mane, adus de la Liverpool să-l înlocuiasă, și-a făcut repede loc în inimile fanilor munchenezi. După opt sezoane petrecute în Marea Britanie la Southampton și Liverpool, Mane a semnat cu Bayern și aseară a marcat primul gol pentru Bayern în Supercupa Germaniei!
Bavarezii au plătit41 de milioane de euro pe Mane care a semnat cu Bayern Munchen pe trei ani. Salariul său e cifrat la 15 milioane de euro pe an.
Bundesliga
Timo Werner, revenire cu gol în Bundesliga! RB Leipzig, doar o remiză în meciul cu Koln
ACUM 18 ORE
Bayern a făcut spectacol chiar la Leipzig, pe Red Bull Arena. Tânărul Jamal Musiala (19 ani) a marcat primul în minutul 14. Este al șaselea gol pentru Bayern pentru Musiala, la cei doar 19 ani ai săi.
Sane a dublat avantajul după o pzasă perfectă primită de la Gnabry, pentru ca scorul primei reprize să fie stabilit de Benjamin Pavard.
Leipzig a marcat și ea în poarta celor de la Bayern, numai că golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Leipzig, repriză secundă foarte bună

În minutul 59, Halstenberg a marcat în poarta lui Neuer și de această dată golul s-a pus. Mingea trimisă cu capul de fundașul lui Leipzig s-a dus cuminte în vinclul din dreapta lui Neuer: 1-3.
Bayern nu s-a lăsat intimidată. Gnabry a refăcut avantajul de trei goluri la o fază creată de Tomas Muller. Gazdele au mai înscris și ele o dată, din lovitură de la 11 metri. Christopher Nkunku l-a executat pe Neuer cu un șut tare, sub bară.
Mane a mai marcat de două ori în partea a doua, dar de fiecare data asistentul era cu steagul ridicat. Una peste alta prestația senegalezului a impresionat, iar Bayern pare că a făcut o alegere bună prin aducerea sa.

Munchenezii în corzi pe finalul de meci!

Meciul s-a încins pe final. Dani Olmo a primit o pasă încântătoare în interiorul careului și a marcat în colțul din stânga jos, Neuer neștiind pe unde a intrat mingea. Leipzig a avut chiar ocazia să egaleze Halstenberg trimițând în fața porții, dar nici un coechipier cu a putut trimite în poarta bavareză.
Când Leipzig căuta golul egalizator, Bayern a lovit pe contraatac, prin Leroy Sane: 5-3 pentru Bayern și un început de bun augur pentru noul sezon din Bundesliga. Goluri multe, spectacol total!
Timo Werner, mesaj emoționant după despărțirea de Chelsea! Marea dorință a germanului
09/08/2022 LA 19:31
Lewandowski, primul interviu după transferul la Barcelona! Ce a spus despre visul de a juca la Real
08/08/2022 LA 15:44