Pentru prima dată în istorie, Euro nu va avea loc într-una sau două țări, cum s-a mai întâmplat, ci turneul va fi găzduit de 11 stadioane din 11 orașe din 10 țări: Amsterdam, Baku, București, Budapesta, Copenhaga, Glasgow, Londra, München, Sevilla, Roma și Sankt Petersburg.
Loturile celor 24 de echipe le poți vedea aici.

Programul complet Euro 2020

Campionatul European UEFA
"Sper că a fost ultima dată!" Kjaer, dezvăluiri despre momentele de coșmar prin care a trecut
19/08/2021 LA 18:22
Grupa A
Turcia, Italia, Țara Galilor, Elveția
  • Turcia vs Italia (11 iunie, ora 22:00, Roma)
  • Țara Galilor vs Elveția (12 iunie, ora 16:00, Baku)
  • Turcia vs Țara Galilor (16 iunie, ora 19:00, Baku)
  • Italia vs Elveția (16 iunie, ora 22:00, Roma)
  • Italia vs Țara Galilor (20 iunie, ora 19:00, Roma)
  • Elveția vs Turcia (20 iunie, ora 19:00, Baku)
Grupa B
Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia
  • Danemarca vs Finlanda (12 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Belgia vs Rusia (12 iunie, ora 22:00, St. Petersburg)
  • Finlanda vs Rusia (16 iunie, ora 16:00, St. Petersburg)
  • Danemarca vs Belgia (17 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Finlanda vs Belgia (21 iunie, ora 22:00, St. Petersburg)
  • Rusia vs Danemarca (21 iunie, ora 22:00, Copenhaga)
Grupa C
Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord
  • Austria vs Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00, București)
  • Olanda vs Ucraina (13 iunie, ora 22:00, Amsterdam)
  • Ucraina vs Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00, București)
  • Olanda vs Austria (17 iunie, ora 22:00, Amsterdam)
  • Ucraina vs Austria (21 iunie, ora 19:00, București)
  • Macedonia de Nord vs Olanda (21 iunie, ora 19:00, Amsterdam)
Grupa D
Anglia, Croația, Scoția, Cehia
  • Anglia vs Croația (13 iunie, ora 16:00, Londra)
  • Scoția vs Cehia (14 iunie, ora 16:00, Glasgow)
  • Croația vs Cehia (18 iunie, ora 19:00, Glasgow)
  • Anglia vs Scoția (18 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Cehia vs Anglia (22 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Croația vs Scoția (22 iunie, ora 22:00, Glasgow)
Grupa E
Spania, Polonia, Suedia, Slovacia
  • Polonia vs Slovacia (14 iunie, ora 19:00, Saint Petersburg)
  • Spania vs Suedia (14 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Suedia vs Slovacia (18 iunie, ora 16:00, Saint Petersburg)
  • Spania vs Polonia (19 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Suedia vs Polonia (23 iunie, ora 19:00, Saint Petersburg)
  • Slovacia vs Spania (23 iunie, ora 19:00, Sevilla)
Grupa F
Franța, Germania, Ungaria, Portugalia
  • Ungaria vs Portugalia (15 iunie, ora 19:00, Budapesta)
  • Franța vs Germania (15 iunie, ora 22:00, Munchen)
  • Ungaria vs Franța (19 iunie, ora 16:00, Budapesta)
  • Portugalia vs Germania (19 iunie, ora 19:00, Munchen)
  • Germania vs Ungaria (23 iunie, ora 22:00, Munchen)
  • Portugalia vs Franța (23 iunie, ora 22:00, Budapesta)

Fazele eliminatorii

Optimi de finală
  • Meci 1: locul 2 grupa A vs locul 2 grupa B (26 iunie, ora 19:00, Amsterdam)
  • Meci 2: locul 1 grupa A vs locul 2 grupa C (26 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Meci 3: locul 1 grupa C vs locul 3 grupa D/E/F (27 iunie, ora 22:00, Budapesta)
  • Meci 4: locul 1 grupa B vs locul 3 grupa A/D/E/F (27 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Meci 5: locul 2 grupa D vs locul 2 grupa E (28 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Meci 6: locul 1 grupa F vs locul 3 grupa A/B/C (28 iunie, ora 22:00, București)
  • Meci 7: locul 1 grupa D vs locul 2 grupa F (29 iunie, ora 19:00, Londra)
  • Meci 8: locul 1 grupa E vs locul 3 grupa A/B/C/D (29 iunie, ora 22:00, Glasgow)
Sferturi de finală
  • Sfert 1: câștigătoare meciul 6 „optimi” vs câștigătoare meciul 5 „optimi” (2 iulie, ora 19:00, St. Petersburg)
  • Sfert 2: câștigătoare meciul 4 „optimi” vs câștigătoare meciul 2 „optimi” (2 iulie, ora 22:00, Munchen)
  • Sfert 3: câștigătoare meciul 3 „optimi” vs câștigătoare meciul 1 „optimi” (3 iulie, ora 19:00, Baku)
  • Sfert 4: câștigătoare meciul 8 „optimi” vs câștigătoare meciul 7 „optimi” (3 iulie, ora 22:00, Roma)
Semifinale
  • Semifinală 1: câștigătoare „sfert” 2 vs câștigătoare „sfert 1” (6 iulie, ora 22:00, Londra)
  • Semifinală 2: câștigătoare „sfert” 4 vs câștigătoare „sfert 3” (7 iulie, ora 22:00, Londra)
Finala
  • Câștigătoarea semifinalei 1 vs câștigătoarea semifinalei 2 (11 iulie, ora 22.00, Londra)
Campionatul European UEFA
Un fotbalist al Angliei a jucat cu coastele rupte faze finale de la Euro 2020! Cum a fost posibil
20/07/2021 LA 20:50
Campionatul European UEFA
Pariul incredibil al lui Buffon: "El ar trebui să fie Balonul de Aur 2021"
18/07/2021 LA 09:11