Italienii veneau după victoria clară în fața Turciei, scor 3-0, în timp ce Elveția obținuse doar o remiză contra Țării Galilor, 1-1.

Locatelli, omul meciului

Partida de pe Stadio Olimpico din Roma a început echilibrat, iar elvețienii au avut posesia, dar jucătorii lui Roberto Mancini au echilibrat situația după primele 20 de minute.
Euro 2020
Un fotbalist al Angliei a jucat cu coastele rupte faze finale de la Euro 2020! Cum a fost posibil
20/07/2021 LA 20:50
În minutul 19, Chiellini a înscris după o lovitură de la colț, dar golul fundașului a fost anulat pentru un henț. 5 minute mai târziu, fundașul a ieșit accidentat, lăsându-i locul lui Acerbi.
Minutul 26 a adus primul gol al meciului, marcat de Locatelli, după o fază reușită de colegul său de la Sassuolo, Berardi.
La pauză, italienii au intrat cu avantaj minim, dar cu un joc solid, care nu a dat mari speranțe elvețienilor.
În repriza a doua, Locatelli a reușit dubla în minutul 52 cu un șut frumos din afara careului, la care Sommer nu a avut nicio reacție. Până acum, mijlocașul lui Sassuolo avea doar 2 goluri marcate la echipa națională.
Italia a primit primul șut pe poartă la acest Campionat European abia îm minutul 63, din cea de-a doua partidă.
În minutul 89, Ciro Immobile a închis tabela cu golul de 3-0. Acesta e al doilea gol din cariera lui Immobile la Euro. Primul l-a marcat tot la Euro 2020, contra Turciei.
Italia a ajuns la 10 victorii consecutive, fără gol primit.

Italia, calificată în optimi

După victoria din această seară, naționala Italiei este calificată în optimi.
Clasament Grupa A
  • 1. Italia 6p (6-0)
  • 2. Țara Galilor 4p (3-1)
  • 3. Elveția 1p (1-4)
  • 4. Turcia 0p (0-5)

Pentru Italia urmează ultima partidă din grupe contra naționalei lui Gareth Bale, Țara Galilor, în timp ce Elveția va juca contra Turciei. Ambele meciuri se vor juca pe 20 iunie de la ora 19.
Euro 2020
Pariul incredibil al lui Buffon: "El ar trebui să fie Balonul de Aur 2021"
18/07/2021 LA 09:11
Euro 2020
Un fost elev îl distruge pe Mancini, eroul Italiei: "Îl urăsc și am vrut să piardă finala cu Anglia"
18/07/2021 LA 06:19