S-a votat golul turneului de la Euro 2020! Ce a anunțat UEFA

Andrei Bobeica

Publicat 14/07/2021 la 23:03 GMT+3

UEFA a anunțat golul turneului de la Campionatul European, care a fost votat de aproape 800 000 de oameni.

Patrick Schick's goal against Scotland

Super reușita lui Patrik Schick, din meciul cu Scoția, a fost aleasă ca cel mai frumos gol de la Euro 2020.

Schick, golul turneului la Euro 2020

Cehia a câștigat meciul cu Scoția cu 2-0. Ambele goluri au fost înscrise de Patrik Schick, care a deschis scorul în minutul 42, iar în minutul 58 a reușit o execuție incredibilă de la 45,5 metri.
Acest gol a devenit și reușita de la cea mai mare distanță din istoria competiției, din 1980, de când există această măsurătoare.

Consolare pentru Schick

Aceasta este o consolare pentru atacantul ceh, care a avut același număr de goluri precum Cristiano Ronaldo, 5, dar portughezul a luat titlul de golgheter Euro 2020 pentru că a avut și un assist.