Spania a fost singura mare favorită care nu a convins sub nicio formă la acest turneul final până acum, iar Luis Enrique a efectuat câteva modificări în 11-le de start. Ibericii au început în forță și în minutul 12 au beneficiat de un penalty, acordat de centralul Kuipers după consultarea reluărilor. După ce Moreno ratase o lovitură de la 11 metri în meciul cu Polonia, Alvaro Morata și-a asumat responsabilitatea de aceasă dată. Nici atacantul lui Juventus nu a fost însă mai inspirat, șutul său fiind apărat de Dubravka.
Acesta a fost al 5-lea penalty consecutiv ratat de Spania în toate competițiile. Înainte de ratările lui Moreno și Morata de la EURO, Sergio Ramos irosise 2 lovituri de la 11 metri într-un meci cu Elveția din Liga Națiunilor, iar Abel Ruiz ratase și el în amicalul cu Lituania.
Spania, fără jucători de la Real Madrid pentru preliminariile CM 2022! Convocările lui Luis Enrique
26/08/2021 LA 13:31
Ibericii au continuat să preseze, iar eforturile le-au fost răsplătite în minutul 30, când Dubravka a devenit din înger demon! Sarabia a șutat în bară de la marginea careului, dar mingea a rămas în teren. Portarul slovac a vrut să o boxeze peste poartă, dar aceasta a ajuns direct în plasă, ieșind unul dintre cele mai ciudate autogoluri văzute vreodată la un asemenea nivel.
Acesta a fost al 7-lea autogol de la acest turneu final. Tot atâtea s-au marcat, cumulat, la ultimele 5 ediții de EURO.
Spania a rămas la cârma jocului și după deschiderea scorului, iar în minutul 45+3 Aymeric Laporte a făcut 2-0, marcând cu capul după o centrare ideală a lui Gerard Moreno. Acesta a fost primul gol marcat de Laporte pentru "Furia Roja", fundașul lui City aflându-se abia la a 4-a selecție.
În repriza secundă Slovacia a ieșit mai mult la joc, dar acest lucru i-a convenit de minune Spaniei, care s-a dezlănțuit. Sarabia a făcut 3-0 în minutul 56, iar Ferran Torres și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 67, la doar un minut după ce îl înlocuise pe Morata.
Torres a marcat astfel al doilea cel mai rapid gol reușit de o rezervă la Campionatul European. Jucătorul lui City a înscris la prima atingere, la numai 44 de secunde după ce a intrat pe teren. Recordul absolut aparține unui alt spaniol, Juan Carlos Valeron, care a marcat contra Rusiei, la EURO 2004, la numai 39 de secunde de când a fost introdus.
Dezastrul a continuat pentru Slovacia, Kucka marcându-și și el în proprie poartă în minutul 71, dar apoi Spania a redus turația și s-a încheiat 5-0, totuși cea mai mare diferență de la acest turneu final.
Așadar, Spania obține fără mari emoții biletele pentru optimi, unde va întâlni reprezentativa Croației, pe 28 iunie, la Copenhaga (ora 19:00).

Polonia - Suedia 2-3! Lewandowski a marcat 2 goluri, dar Polonia este eliminată

În cealaltă partidă a Grupei E situația era simplă. Suedia era calificată în optimi indiferent de rezultat, în timp ce Polonia avea neapărată nevoie de victorie pentru a avansa în runda următoare. Meciul a început însă dezastruos pentru polonezi, Emil Forsberg reușind să deschidă scorul încă din minutul 2, cu un șut perfect plasat la colțul lung din interiorul careului. A fost cel mai rapid gol marcat la acest turneu final, secunda 81, depășindu-l pe cel al lui Poulsen, care a marcat contra Belgiei în secunda 87.
Nemaiavând nimic de pierdut, polonezii s-au aruncat în atac, iar Lewandowski a ratat o ocazie rarisimă de a egala. În minutul 17, "Gheata de Aur" a Europei a nimerit de 2 ori bara la aceeași fază, din poziții ideale.
Polonia a continuat să aibă mai mult inițiativa, dar la pauză s-a intrat cu avantajul minim al nordicilor. Repriza secundă a început tot cu Polonia în atac, dar tot cu Suedia mai pericoloasă. Forsberg a reușit dubla în minutul 59, cu un șut perfect din pasa lui Kulusevski, dar Lewandowski a reaprins speranțele polonezilor 2 minute mai târziu, cu un gol absolut superb din colțul careului.
Polonia a forțat în continuare, dar luciditatea le-a lipsit elevilor lui Paulo Sousa, iar Suedia părea că absorbe fără mari probleme atacurile adversarilor. Lewandowski a aruncat însă în aer finalul de meci, reușind egalarea în minutul 84, iar speranțele erau reaprinse în tabăra poloneză. Nu a fost să fie totuși pentru polonezi, iar Viktor Claesson a marcat golul victoriei suedezilor în minutul 90+4.
Astfel, Suedia a câștigat astfel Grupa E, urmând a juca în optimi contra uneia din ocupantele poziției a 3-a din grupele A, B , C sau D, partidă care se va juca la Glasgow, pe 29 iunie (ora 22:00).
Clasamentul final al Grupei E
  • 1.Suedia 7 puncte - golaveraj 4-2
  • 2.Spania 5 puncte - golaveraj 7-1
  • 3.Slovacia - 3 puncte - golaveraj 2-7
  • 4.Polonia 1 punct - golaveraj 4-6
Marea beneficiară a rezultatelor din Grupa E este Ucraina, care se califică și ea în optimi, datorită golaverajului superior Finlandei și Slovaciei, ocupantele locurilor 3 din grupele B și E.
Campionatul European UEFA
Euro 2020, o ediție istorică a Campionatului European! Ce recorduri au fost doborâte până acum
08/07/2021 LA 12:57
"Este un privilegiu să îl ai pe Luis Enrique antrenor!" Ce a declarat Busquets înainte de semifinale
05/07/2021 LA 11:26