Meciuri interesante în Europa League, acolo unde formația românilor Moruțan și Cicâldău, Galatasaray, s-a impus cu 1-0 în fața lui Lazio. Rangers, fără Ianis Hagi, bolnav de COVID-19, s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Rangers, și visează să o învingă pe PSG în weekend, Messi&Co fiind într-un moment dificil după ce nu au reușit să îi învingă pe Brugge, aseară, în Liga Campionilor.
Derbyul serii în UEL s-a jucat însă pe King Power Stadium, acolo unde Leicester a condus cu 2-0 în duelul cu Napoli, dar a fost egalată pe final, în ceea ce a constituit o înfruntare demnă de fazele finale ale competiției.

Ayoze Perez nu mai e talismanul lui Leicester

Ion Alexandru vă prezintă echipa etapei a 8-a din Premier League
ACUM 12 ORE
Cele două formații erau în stări diametral opuse, după rezultatele din weekend. Fosta campioană a Angliei venea după o înfrângere pe teren propriu cu City, la capătul unei partide în care trupa lui Pep și-a creat nu mai puțin de 27 de ocazii de a marca. De partea cealaltă, Napoli o învinsese pe Juventus, astfel că voia să își continue forma bună și în Europa League.
Chiar dacă Vardy a fost protejat, "vulpile" au deschis scorul repede, când Ayoze Perez a fructificat pasa lui Harvey Barnes. De când a fost transferat de la Newcastle, în 2019, Ayoze Perez a marcat 11 goluri în 8 partide diferite pentru Leicester. De fiecare dată când acesta a marcat, Leicester s-a impus. Tradiția părea să se respecte și azi, dar italienii au avut o revenire impresionantă.
După un gol anulat de VAR al lui Daka, se părea că partida e închisă, odată cu reușita lui Barnes, din minutul 64. Napoli, însă, nu a acuzat șocul și Osimhen, cel mai scump jucător din istoria formației din sudul Italiei, a redus din diferență.
Pe final, formația lui Spalletti a forțat, în speranța unui gol egalizator, iar englezii nu au mai rezistat și au primit gol în minutul 87, de la același Osimhen.

Rennes - Tottenham 2-2. Spurs are infirmeria plină în ofensivă

În Conference League, cel mai așteptat meci a fost cel dintre Rennes și Tottenham. Deși în weekend Spurs va avea derby cu Chelsea, în direct la Eurosport 1 (duminică, 18:30), Nuno Espirito Santo a jucat cu câțiva titulari, trimițându-l în teren inclusiv pe Kane.
Bade a deschis scorul pentru oaspeți printr-un autogol, după o centrare a lui Lucas Moura, pentru ca la pauză să se intre cu 1-1, după reușita lui Tait.
În debutul reprizei secunde, deși scorul nu-i permitea permitea tehnicianului englezilor acest lux, Kane a fost schimbat, pentru a fi protejat. Rennes a trecut în avantaj grație lui Laborde, dar Hojbjerg a fost cel care a stabilit rezultatul final.
Spurs a obținut, așadar, un punct în Franța, dar premisele nu sunt deloc pozitive pe termen scurt. Son e încă accidentat și nu se știe când va reveni, iar azi s-au rupt alți doi jucători din ofensivă: Bergwin și Lucas Moura.
Defensiva lui Nuno Espirito Santo e în piuneze, iar la aceste absențe ofensive se adaugă și Dier, care s-a accidentat în ultima etapă din Premier League. În același timp, Lo Celso, Romero și Sanchez sunt în carantină, după partidele echipelor naționale.

• Qarabag - Basel 0-0
"Ronaldo nu e nici măcar în top 5!" Starul lui United, făcut praf de un fost atacant de la Real
ACUM 13 ORE
Marile cluburi europene vor să-i dea lovitura Barcelonei! Ce echipă i-a făcut deja o ofertă lui Fati