Romelu Lukaku a deschis scorul în finala de la Koln, din lovitură de la 11 metri. Atacantul belgian a sprintat către poarta Sevillei, iar Diego Carlos l-a oprit neregulamentar, în careu. Lukaku și-a asumat responsabilitatea și a transformat lovitura de la 11 metri.

Lukaku a ajuns la al 34-lea gol în toate competițiile din sezonul 2019/2020. Belgianul i-a egalat recordul lui Ronaldo, pentru cele mai multe goluri marcate de un jucător în sezonul de debut la Inter. Legendarul jucător brazilian reușea să înscrie tot de 34 de ori în stagiunea 1997/1998.

Inter îl vinde pe Eriksen în Premier League pe o sumă impresionantă. Conte i-a găsit deja înlocuitor
01/09/2020 LA 06:27

Avantajul lui Inter a durat numai 7 minute. Luuk de Jong a fost găsit de Jesus Navas cu o centrare în fața porții, iar olandezul a reluat cu capul în poartă. De Jong și-a trecut în cont "dubla" în minutul 33, după o nouă lovitură de cap. Banega a fost omul cu centrarea de această dată, din lovitură liberă.

De Jong a devenit primul jucător olandez care înscrie într-o finală de Europa League / Cupa UEFA, de la Pierre van Hooijdonk (Feyenoord), în 2002.

În același timp, atacantul Sevillei a devenit al 7-lea jucător care înscrie o "dublă" în finala Europa League. Olandezul li s-a alăturat pe listă lui Diego Forlan, Radamel Falcao, Carlos Bacca, Coke, Antoine Griezmann și Eden Hazard.

Sevilla și Inter au reușit o finală spectaculoasă, în UEFA Europa League

Diego Godin a restabilit egalitatea 3 minute mai târziu, tot cu capul. Fundașul uruguyan s-a înălțat superb în careul formației lui Lopetegui și a reluat pe lângă Bono, rămas fără reacție.

Diego Godin a devenit al 6-lea jucător care marchează atât în finala Champions League, cât și în cea din Europa League. Fundașul uruguayan li s-a alăturat pe listă lui Allan Simonsen, Dmitri Alenichev, Hernan Crespo, Steven Gerrard și Pedro.

Sevilla a preluat din nou conducerea pe tabelă în minutul 74, când Diego Carlos a reluat acrobatic din foarfecă. Mingea a fost deviată de Lukaku în proprie poartă.

Alexis Sanchez putea să egaleze la scurt timp după golul lui Carlos, însă mingea a fost respinsă de pe linia porții de fundașii Sevillei.

Sevilla a cucerit pentru a 6-a oară trofeul UEFA Europa League

S-a încheiat 3-2, iar Sevilla a cucerit cel de-al 6-lea trofeu Europa League/Cupa UEFA. Nicio altă echipă n-a reușit să câștige mai multe trofee în competiția intercontinentală decât Sevilla.

Sevilla a câștigat pentru prima oară trofeul în sezonul 2005/2006, după o finală cu Middlesbrough. Andaluzii s-au impus și în următorul sezon, după ce au trecut în ultimul act de Espanyol, la loviturile de departajare. La vremea respectivă, competiția se numea Cupa UEFA. Au urmat apoi 3 succese consecutive ale Sevillei în Europa League - rebranduită în 2009 - toate sub comanda lui Unai Emery: în 2013/2014, 2014/2015 și 2015/2016.

De notat este că acesta este primul trofeu câștigat de Julen Lopetegui în cariera de antrenor principal. De asemenea, trebuie amintit faptul că CFR Cluj este singura echipă pe care Sevilla n-a reușit s-o învingă pe drumul către cel de-al 6-lea trofeu Europa League. Campioana României a obținut două remize (0-0, 1-1) în fața andaluzilor, iar formația lui Lopetegui a mers mai departe datorită golului marcat în deplasare.

Jesus Navas este singurul jucător al Sevillei care s-a aflat pe teren atât la finala din 2006, împotriva lui Middlesbrough, cât și la cea din această seară.

Echipele de start:

• Sevilla: Bono - Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon - Jordan, Fernando, Banega - Ocampos, De Jong, Surso
  • Antrenor: Julen Lopetegui
  • Inter: Handanovic - Godin, De Vrij, Bastoni - D'Ambrosio, Barella, Brozovic, Gagliardini, Young - Lukaku, Martinez
  • Antrenor: Antonio Conte