Manchester United a câștigat la limită, scor 2-1, meciul de pe Old Trafford, împotriva lui LASK Linz și s-a calificat în faza următoare. Aflată la adăpostul rezultatului din tur (5-0), formația lui Ole Gunnar Solskjaer, alcătuită în mare parte din rezerve, și-a creat puține ocazii în această seară.

La pauză, tabela indica 0-0, iar "diavolii roșii" nu reușiseră să tragă vreun șut pe spațiul porții. Cea care a deschis scorul a fost LASK. S-a întâmplat în minutul 55, când Wiesinger a prins un șut superb de la marginea careului, expediat în vinclul porții lui Romero.

Europa League
Manchester United și Inter s-au calificat în semifinalele Europa League
10/08/2020 LA 22:00

United a restabilit egalitatea 2 minute mai târziu, prin Lingard. Servit de Juan Mata, mijlocașul a intrat în careul austriecilor și a trimis la colțul scurt. Martial a adus victoria pentru "diavolii roșii" în minutul 88, când a primit o pasă în careu de la același Mata. Atacantul francez a trimis printre picioarele goalkeeper-ului și a stabilit scorul general de 7-1 în favoarea lui United.

Manchester United, Inter, Șahtior și Copenhaga s-au calificat în sferturile Europa League

În sferturi, trupa lui Solskjaer va lupta împotriva celor de la Copenhaga, care au trecut cu 3-1 la general de Basaksehir. Învinsă în tur cu 1-0, formația daneză a întors scorul scorul, grație golurilor înscrise de Wind (4', 53') și Falk (62').

Tot în această seară s-a calificat și Șahtior Donețk, înregistrând același rezultat ca și Copenhaga. Ucrainienii au câștigat cu 3-0 (5-1, la general), după ce au marcat de 3 ori în ultimele 4 minute: Moraes (89', 90+3), Solomon (90+1). În sferuri, Șahtior va juca cu învingătoarea dintre Eintracht Frankfurt și Basel (6 august, 22:00, 3-0 în tur).

Ultima echipă care și-a asigurat locul în sferturile de finală, în această seară, a fost Inter Milano. Italienii au învins-o pe Getafe cu 2-0, într-o manșă unică, disputată în Germania, pe stadionul lui Schalke. Trupa lui Conte a deschis scorul prin Romelu Lukaku în minutul 33. Spaniolii puteau egala în minutul 76, însă Molina a ratat lovitura de la 11 metri, trimițând pe lângă poartă.

Eriksen a risipit orice urmă de emoție venită din tabăra lui Inter în minutul 83. În următoarea fază a competiției, italienii vor juca împotriva câștigătoarei dintre Leverkusen și Rangers (6 august, 19:55, 3-1 în tur).

Rezultatele și programul din optimile Europa League:

• Copenhaga - Basaksehir 3-0
  • Șahtior - Wolfsburg 3-0
  • Inter - Getafe 2-0
  • Manchester United - LASK Linz 2-1
  • Leverkusen - Rangers (6 august, 19:55)
  • Sevilla - Roma (6 august, 19:55)
  • Basel - Frankfurt (6 august, 22:00)
  • Wolves - Olymiacos (6 august, 22:00)
Leverkusen câștigă pe Ibrox Stadium, în fața lui Rangers! Wolves, remiză cu Olympiacos, la Atena
12/03/2020 LA 18:03
Vești bune pentru CFR Cluj. Suma uriașă pe care o pot încasa clujenii din Europa League
08/10/2020 LA 15:02