FCSB a intrat în istorie! Cum arată topul meciurilor echipelor românești cu cele mai multe goluri

Actualizat 18/09/2020 la 08:02 GMT+3

FCSB a obținut joi o victorie memorabilă în deplasarea din Serbia, după un meci nebun în care s-au marcat 12 goluri și s-au aratat două cartonașe roșii.

FCSB, printre cele mai ofensive echipe din Europa

FCSB s-a calificat în turul trei preliminar al UEFA Europa League după un meci cu o desfășurare de-a dreptul incredibilă, foarte ușor comparabilă cu meciurile jucate în curtea școlii. Backa Topola a avut 2-0 în minutul 14, doi eliminați, au fost prelungiri, iar după 120 de minute scorul a fost 6-6. La penalty-uri, roș-albaștrii s-au impus cu 5-4.
Au marcat în 120 de minute: Milicevic '11, Duronjic '14, Lukic '51, Tomanovic '90+4, '117, Tumbasevic '105+1 / Fl. Coman '25, Man '50, '63 - pen., 104, Balaz '90+3 - aut., Petre '108. În turul trei preliminar, FCSB va juca cu Slovan Liberec (Cehia), formație care a învins-o pe Riterai, scor 5-1. FCSB va juca meciul din turul 3 pe teren propriu. Data partidei este 24 septembrie.

Meciurile echipelor românești cu cele mai multe goluri în cupele europene (organizate de UEFA):

• 73/74, CCE: Dinamo-Crusaders 11-0
  • 56/57, CCE: CDNA Sofia (Cska)-Dinamo Buc 8-1
  • 79/80, UEFA: Alki Larnaka-Dinamo 0-9
  • 98/99, UCL: Panathinaikos Athena-Steaua 6-3
  • 19/20, EL: Gent-Viitorul 6-3
  • 20/21, EL: Topola - FCSB 6-6
În turul trei preliminar, FCSB va juca cu Slovan Liberec (Cehia), formație care a învins-o pe Riterai, scor 5-1. FCSB va juca meciul din turul 3 pe teren propriu. Data partidei este 24 septembrie. Echipa FCSB a fost condusă de pe bancă de Mihai Pintilii, antrenorul principal Anton Petrea fiind testat pozitiv cu coronavirus.
FCSB a înregistrat în ultimele zile mai multe cazuri de Covid-19, fiind găsiţi infectaţi jucătorii Andrei Miron, Andrei Vlad, Sergiu Buş, Andrei Pandele, Ovidiu Popescu, Ionuţ Vînă, Florin Tănase, Iulian Cristea şi Darius Olaru, dar şi câţiva oficiali şi membri ai stafului tehnic. Ca urmare a tuturor acestor cazuri, FCSB a avut în Serbia doar trei rezerve: Petre, Ion şi Horşia.