Manchester United a plecat cu un singur gând în dubla cu AS Roma: să spargă ”blestemul” semifinalelor sub comanda lui Ole Gunnar Solskjaer. De altfel, diavolii au fost eliminați în aceeași fază a competiției și anul trecut astfel că era momentul perfect pentru următorul pas.
Zis și făcut. Diavolii au dominat clar începutul de partidă, și-au impus jocul, au controlat fără probleme mijlocul terenului iar în minutul 9 o combinație letală a trio-ului Pogba - Bruno - Cavani a adus deschiderea de scor. Bruno Fernandes a finalizat acțiunea superbă printr-un șut care nu i-a oferit nicio șansă lui Lopez.
Charlie Patino, cel mai bun tânăr din istoria Academiei lui Arsenal, gata de debut!
21/09/2021 LA 11:02
United a controlat meciul și după deschiderea de scor, însă un moment cheie a venit în minutul 14, atunci când mingea a atins mâna lui Pogba în timp ce francezul plonja pentru a bloca o centrarea. Nu părea că Pogba avea ce să facă, dar VAR a decis că e henț iar Pellegrini a transformat fără probleme penalty-ul.

Manchester United - Roma 6-2. Cavani, Pogba și Bruno, eroii serii

În continuare, United a dominat și a părut mereu echipa mai periculoasă, însă realitatea este că Fred a avut parte de o partidă extrem de slabă iar în minutul 34 acest lucru s-a văzut cel mai clar. Brazilianul nu a acoperit locul liber lăsat de Lindelof și Wan-Bissaka, Pellegrini a alergat nestingherit pe partea stângă și a oferit o centrare ca la carte pentru Dzeko, cel scos din offside de Shaw. Bosniacul a marcat fără probleme.
Echipa din capitala Italiei a reușit apoi să liniștească jocul, United a părut că a dispărut complet din joc dar italienii s-au confruntat cu alte probleme: Paolo Fonseca a fost nevoit să facă trei schimbări forțate: au ieșit accidentați, pe rând, Veretout, Pau Lopez și Spinazzola.
Repriza a doua a adus o United mult mai determinată iar în minutul 48 a fost rândul lui Bruno Fernandes să fie cel cu pasa decisivă în timp ce Cavani a finalizat impecabil, la vinclu, din careu, pentru a restabili egalitatea.
În cele din urmă, dominarea diavolilor a adus și un succes clar: Edinson Cavani a profitat de greșeala lui Mirante pentru a readuce diavolii în avantaj, Bruno Fernandes a transformat lejer un penalty obținut după un fault al lui Smalling asupra lui Cavani iar Pogba a finalizat perfect cu capul după o centrare pusă ”cu mâna” de magicianul Bruno.
Coșmarul Romei de acum 14 ani avea să îi bântuiască pe italieni iar Mason Greenwood a făcut 6-2 în finalul partidei pentru a stabili și soarta calificării.
Două cluburi tari au pus ochii pe Bukayo Saka! Unde e dorit și cât vrea Arsenal în schimbul lui
21/09/2021 LA 07:55
Lukaku poate fi oprit într-un singur mod: "L-aș lovi, i-aș șopti mizerii la ureche"
17/09/2021 LA 14:53