FCSB, învinsă cu 5-2 de Anderlecht! Florinel Coman a provocat un scandal în prima repriză

Dani Morar

Actualizat 01/07/2023 la 16:44 GMT+3

FCSB a pierdut cu Anderlecht, scor 2-5, în prima partidă amicală disputată în stagiul de pregătire din Olanda. Florinel Coman și Andrea Compagno au marcat golurile vicecampioanei României, care, pe 5 iulie, va mai juca un amical, cu PAOK.

FCSB - Anderlecht, amical. Sursa foto: Sport.ro.

FCSB și Anderlecht s-au întâlnit într-o partidă amicală, după ce în toamnă au fost adversare și în grupele Conference League. Belgienii au fost cei care le-au pecetluit roș-albaștrilor eliminarea din Europa în sezonul recent încheiat, după 0-0 în tur și 2-2 în tur.
5-2 pentru Anderlecht a fost scorul în amicalul de astăzi disputat de cele două formații în stagiul de pregătire din Olanda, după două reprize de câte 60 de minute. Vicecampioana României nu s-a putut baza pe Ștefan Târnovanu, Alexandru Pantea și Octavian Popescu, care au primit zile libere în urma participării la EURO U21.
La fel s-a întâmplat și cu David Miculescu, dar arădeanul a preferat să revină la antrenamente deoarece vrea să demonstreze mult mai multe, după un sezon sub așteptări. Djokovic a fost titular în prima partidă de la transferul la FCSB.
Bucureștenii au început în atac meciul, iar Olaru și Radunovic au pus probleme pentru prima dată la poarta adversă. Florinel Coman a deschis scorul din pasa lui Darius Olaru, după doar 12 minute. Cel din urmă l-a servit excelent pe coechipierul său, care a finalizat cu latul, din interiorul careului.
Anderlecht a egalat după doar 4 minute, profitând de greșeala lui Andrei Vlad, care a interpretat greșit traiectoria unei mingi. Vântul a contribuit și el la golul marcat de Benito Raman.
La jumătatea primei reprize a izbucnit un scandal între jucătorii celor două echipe, după un fault urât al lui Coman. Jucătorul celor de la FCSB s-a răzbunat după o intrare a unui adversar asupra sa. Cele două tabere s-au încăierat, iar românul a văzut cartonașul galben.

FCSB a marcat din nou, după 40 de minute. Același Olaru a oferit un assist, de această dată pentru Andrea Compagno. Italianul a marcat din apropiere, cu o execuție în stânga portarului belgienilor.
Prima repriză a durat 60 de minute, iar Anderlecht a egalat chiar înaintea pauzei. Benito Raman a făcut dubla cu o lovitură de cap simplă, din interiorul careului advers.
În repriza a doua, Andrei Vlad a tremurat, Dreyer lovind bara. Alexandru Băluță și-a făcut și el debutul pentru FCSB, iar Ionuț Panțîru a revenit în echipă după ce a fost măcinat de accidentări.
FCSB s-a prăbușit pe final și a încasat 3 goluri într-un interval scurt de timp. Dryer, Arnastad și Sardella și-au trecut numele pe lista marcatorilor și s-a încheiat 5-2 în favoarea belgienilor. Pentru roș-albaștrii urmează amicalul cu PAOK, de pe 5 iulie.
  • Echipa de start a celor de la FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu, Dawa, Haruț, Radunovic - Olaru (cpt), Ad. Șut, Djokovic - Cordea, Compagno, Fl. Coman .
  • Echipa de start Anderlecht: Van Crombrugge - Amuzu, Ashimeru, Delcroix, Kana, N'Diaye, Raman, Stroeykens, Baouf, Engwanda, Monticelli.