Potrivit Sport.ro, Ianis Hagi a suferit o ruptură de ligamente, iar aseară a fost deja operat, chiar la Glasgow.
El s-a accidentat la genunchi în meciul din cupă și a fost înlocuit după 15 minute cu Alex Lowry, care a reușit să marcheze la debut.
Accidentarea este mai gravă decât s-a crezut, iar sezonul este ca și încheiat pentru el deoarece va lipsi până în vară, conform aceleiași surse.
Ligue 1
Meci magic al lui Mbappe, imediat după ce a semnat prelungirea cu PSG
ACUM 5 ORE
Românul s-a accidentat după ce a încercat un șut fără să-l vadă pe un adversar aflat în apropiere.

Accidentare gravă suferită de Ianis Hagi

Clubul de pe Ibrox Stadium a anunțat în cursul zilei de astăzi faptul că Ianis Hagi a fost operat și va lipsi până la finalul sezonului din cauza intervenției chirurgicale la genunchi.
27 de meciuri a jucat mijlocașul pentru campioana Scoției în acest sezon, reușind 4 goluri și 4 pase decisive.
Antrenorul lui Rangers, Van Bronckhorst, a susținut conferința de presă premergătoare partidei cu Livingston, din campionat, confirmând absența lui Ianis Hagi până la finalul sezonului: "Ianis avea nevoie de operație, a făcut-o ieri și, din păcate, îl vom pierde până la finalul sezonului.
Are această problemă la genunchi, dar așteptăm cu nerăbdare revenirea lui pe teren după ce se va recupera complet. Am vorbit cu el ieri, este pozitiv și concentrat pe recuperarea lui.".
Presa din Scoția precizează faptul că absența lui Ianis pentru restul sezonului reprezintă o adevărată lovitură pentru Rangers, dar Van Bronckhorst a confirmat faptul că Ryan Jack și Scott Arfield pot evolua împotriva lui Livingston, în campionat.
Accidentarea a avut loc la doar câteva zile după ce Ianis Hagi a luat un start foarte bun la Rangers în 2022. Titular în deplasarea cu Aberdeen, o partidă foarte importantă pentru Rangers la început de an, românul a deschis scorul în minutul 20.
Partida de la Aberdeen s-a încheiat cu scorul de 1-1, Rangers terminând jocul și cu un om mai puțin, după eliminarea lui Kent în minutul 83.
Dacă nu va reveni până la vară, Ianis Hagi ar putea rata meciurile naționalei României din Liga Națiunilor: cu Muntenegru pe 4 iunie, cu Bosnia și Herțegovina pe 7 iunie, cu Finlanda pe 11 iunie și cu Muntenegru din nou pe 14 iunie.
Miza uriașă a ultimei etape din Premier League. Pe lângă titlu, se joacă locul 4 și retrogradarea