Deznodământ fabulos al unui meci în Scoția! Portarul de rezervă a reușit golul finalului de an în fotbal

Maria Olteanu

Publicat 30/12/2023 la 21:09 GMT+2

Un meci nebun a avut loc în finalul anului în Scoția, în cel de-al doilea eșalon. Echipa conducea cu 2-0, când portarul de rezervă al adversarilor, venit de pe bancă pentru a suplini un fundaș, a marcat un gol excepțional. În final, duelul s-a terminat egal, 2-2.

Ali Adams, foto Twitter Arbroath

Credit imagine: Twitter

Sâmbătă seara a avut loc un meci absolut nebun în cea de-a doua ligă a campionatului Scoției. În runda cu numărul 18, liderul ierarhiei, Raith Rovers, a primit vizita celor de la Arbroath, echipă clasată pe penultimul loc.
Gazdele au început perfect jocul, iar Easton a stabilit scorul pauzei. După întoarcerea de la vestiare, tot gazdele au fost mai bune, înscriind pentru 2-0, prin Hamilton. Din acel moment, echipa a căzut brusc, permițându-i adversarei o revenire de senzație, într-un context cu totul special.
Steele, fundașul central al vizitatorilor, s-a accidentat și nu a mai putut continua jocul. Antrenorul său epuizase toate celelalte variante de schimbare, așa că a mers pe mâna portarului de rezervă, care și-a lăsat mănușile pe bancă și a intrat pe teren ca jucător de câmp. Antrenorul lui Arbroath l-a aruncat în luptă pe Ali Adams, care i-a răsplătit încrederea.

Portarul de rezervă, golul finalului de an

Mutarea a fost una extraordinară, pentru că goalkeeperul de rezervă a fost extrem de inspirat. În minutul 76, acesta a redus din deficit, pentru 2-1, după un gol absolut extraordinar, poate unul dintre cele mai frumoase goluri ale finalului de an în fotbal. Din întoarcere, acesta a introdus mingea în poartă, de la peste 30 de metri, execuție de atacant veritabil.
După 5 minute de la golul reușit de portarul de rezervă, Arbroath a restabilit egalitatea prin golul lui McIntosh, de la punctul cu var.
În urma reușitei sale, Arbroath a plecat cu un punct nesperat de la echipa de pe primul loc din cel de-al doilea eșalon al Scoției. După acest rezultat, Raith a rămas pe prima poziție, cu 41 de puncte, în timp ce Arbroath a acumulat 17 puncte, fiind pe locul 9, penultimul.
La acest meci, oaspeții de la Arbroath au avut doar 4 jucători de rezervă pe bancă.