Franța și Germania jucau cu presiunea rezultatului de la Budapesta, unde Portugalia a învins cu 3-0 Ungaria și echipa lui Ronaldo s-a instalat pe primul loc în grupă.

Duel între ultimele două campioane mondiale

Meciul a început foarte echilibrat între cele două mari forțe, cu un plus pentru nemți, dar francezii au reușit să absoarbă presiunea Germaniei.
Everton – Arsenal 2-1. Richarlison și Gray au adus victoria pentru trupa lui Rafa Benitez
ACUM 6 ORE
Mbappe a avut primul șut periculos în prima repriză, dar Neuer a respins în corner. În minutul 20, revenit la națională după mai bine de 2 ani, Hummels își introduce în proprie poartă mingea, după centrarea lui Hernandez. Fundașul francez primise inițial o pasă genială de la Pogba.
Până la pauză, Germania putea rămâne în 10, dar Kimmich a fost iertat de un al doilea cartonaș roșu.
Cele două echipe au intrat la vestiare cu 1-0 pe tabelă.
A doua repriză a început cu ocazia lui Rabiot care a lovit bara, dar Germania a răspuns prin două șanse mari ale lui Gnabry.
Nemții au dominat, francezii preferând să aștepte contraatacul care a funcționat perfect. Mbappe și Benzema au înscris pe contraatac în minutele 66 și 87, dar ambele goluri au fost anulate pe motiv de ofsaid.
Până la final nemții nu au reușit să egaleze, deși au presat constant, dar Varane a făcut unul dintre cele mai mari meciuri din cariera sa și a condus perfect defensiva franceză.
Pentru Franța urmează meciul cu Ungaria de la Budapesta, în timp ce Germania va juca cu Portugalia, tot pe Allianz Arena. Ambele meciuri se vor juca pe 19 iunie, de la ora 16, respectiv 19.
ACUM 6 ORE
Everton – Arsenal 1-1. Richarlison aduce egalarea pentru gazde pe Goodison Park în etapa a 15-a