"It's coming home!". Anglia a câştigat Euro 2022, primul trofeu major după 56 de ani

Publicat 31/07/2022 la 21:48 GMT+3

Naţionala Angliei a câştigat titlul european la fotbal feminin, după o finală pe muchie de cuţit, cu Germania. Ţara gazdă a competiţiei s-a impus în prelungiri, 2-1, după ce în timpul regulamentar scorul a fost egal.

Chloe Kelly (r.) schießt England zum EM-Titel

Credit imagine: SID

30 iulie 1966. Anglia cucerea pe Wembley titlul mondial la fotbal, graţie lui Geoff Hurst, singurul om din istorie care a reuşit o triplă într-o finală de Campionat Mondial.
La 56 de ani şi o zi de la acea performanţă, Albionul e iar în sărbătoare. Fanii "Celor 3 Lei" au visat la "It's coming home" în 2018, când băieţii lui Southgate au ajuns până în semifinalele Mondialului, dar mai ales anul trecut, când, pe Wembley, Kane&Co pierdeau finala Euro contra Italiei.
Acum în sfârşit un titlu major la fotbal a ajuns în Anglia, chiar dacă acesta vine la feminin. Naţionala lui Sarina Wiegman a câştigat duelul cu nemţoaicele, 2-1, după o finală încinsă.

Germania, lovitură teribilă înainte de finala cu Anglia

Germania a primit lovitura de graţie încă dinainte de meci când golgheterul competiţiei, Alexandra Popp, s-a accidentat la încălzire. Colegele sale au încercat să îşi amintească că joacă a 9-a finală de Euro şi că au o experienţă superioară la acest nivel, dar forma de moment şi valoarea superioară a Angliei şi-a spus cuvântul.
"Lionesses" au deschis scorul prin Toone, mijocaşul lui Manchester United care a fost eroină şi în sfertul cu Spania, 2-1, dar Magull a împins partida în prelungiri, cu o reuşit în minutul 79.
Cu doar 6 meciuri din cele 27 anterioare în care să nu fi pierdut contra Germaniei, englezoaicele au fost împinse de la spate de un Wembley vulcanic şi au reuşit golul izbăvirii în minutul 110. Autoarea lui? Chloe Kelly, jucătoare la Manhcester City, care prinsese un singur meci ca titular la actualul turneu final.
Anglia a câştigat astfel primul său Campionat European feminin, la 13 ani distanţă de la ultima finală, pierdută cu scor de tenis, 2-6, tot contra Germaniei.