Italia - Belgia 2-1, în finala mică a Ligii Națiunilor. Record istoric pentru Mancini

Cristian Mihală

Publicat 10/10/2021 la 18:34 GMT+3

Selecţionata Italiei a învins cu scorul de 2-1 reprezentativa Belgiei în meciul pentru stabilirea ocupantei locului al treilea în Liga Naţiunilor la fotbal, disputat duminică pe Juventus Stadium din Torino.

TURIN, ITALY - OCTOBER 10: Nicolo Barella of Italy celebrates with team-mates after scoring the opening goal during the UEFA Nations League 2021 Third Place Match between Italy and Belgium at Juventus Stadium on October 10, 2021 in Turin, Italy. (Photo by

Campionii europeni au deschis scorul după pauză, prin Nicolo Barella, cu o execuţie spectaculoasă de la marginea careului (46), iar apoi şi-au majorat avantajul în urma unui penalty transformat de Domenico Berardi (65). Belgienii au punctat la rândul lor în finalul jocului, prin Charles de Ketelaere, care a marcat cu această ocazie primul său gol în tricoul naţionalei ţării sale (86).
După titlul european obținut în vară, Mancini a intrat în istorie printr-o altă performanță: este antrenorul Italiei care a avut nevoie de cele mai puține partide pentru a ajunge la 30 de victorii (44 de meciuri).
Nicolo Barella a devenit un adevărat "naș" al "dracilor roșii". După ce i-a eliminat, prin reușita sa, de la Euro, în sferturi, acum a înscris din nou. Mijlocașul lui Inter nu a marcat mai mult de un gol în fața niciunei alte naționale.
Câştigătoarea trofeului UEFA Nations League va fi cunoscută duminică seara, la finalul partidei dintre Spania şi Franţa, campioana mondială en titre, care va avea loc pe stadionul San Siro din Milano.