Inter a câștigat Supercupa Italiei, după ce a câștigat partida cu Juventus, după prelungiri. Alexis Sanchez a fost eroul nerazzurilor, care a marcat golul victoriei în minutul 120.
Juventus a deschis scorul în partida de pe Giuseppe Meazza. Weston McKennie a marcat în minutul 25 cu o lovitură de cap din centrarea lui Alvaro Morata. Zece minute mai târziu, De Sciglio l-a faultat în careu pe Dzeko, iar centralul a arătat punctul cu VAR. Din minutul 35, Lautaro Martinez a restabilit egalitatea, după ce a transformat lovitura de la 11 metri.
Serie A
Guvernul chinez interzice proprietățile din străinătate. Zhang, forțat să vândă Interul!
21/05/2022 LA 06:34
Una dintre cele mai mari ocazii ale reprizei secunde a venit în minutul 58, atunci când Dumfries a avut o șansă uriașă de a marca, dar lovitura sa de cap a fost parată de Perin.

Inter a câștigat Supercupa Italiei

Fără ocazii foarte mari, Inter a fost echipa care a avut inițiativa și a controlat jocul, încercând să atace mai mult poarta decât Juventus. Cu toate acestea, după primele 90 de minute, scorul a rămas 1-1, iar partida din Supercupa Italiei a intrat în prelungiri.
În prelungiri, fără prea multe faze importante, toată lumea aștepta loviturile de departajare. Cu toate acestea, planurile au fost date peste cap de Alexis Sanchez, care a înscris în minutul 120, după o gafă uriașă în apărarea torinezilor. În loc să respingă centrarea lui Bastoni, Sandro a făcut o gafă uriașă. Acesta a făcut un stop pe piept, iar Sanchez a fost pe fază și a câștigat trofeul pentru Inter.
Reușita lui Alexis Sanchez a adus a șasea supercupă din istoria lui Inter și prima din 2010 încoace.
Serie A
Tătărușanu vs Radu | Cum au influențat cei doi români lupta pentru titlu dintre Milan și Inter
19/05/2022 LA 13:19
Serie A
Lovitură de teatru: Dybala îi întoarce spatele lui Inter. Un antrenor de legendă l-a convins
18/05/2022 LA 06:42