Jorge Jesus, șocat de ratarea lui Seferovic, cu Barcelona: "În 30 de ani, de când sunt antrenor, nu am văzut așa ceva!"

Publicat 24/11/2021 la 10:29 GMT+2

Jorge Jesus, antrenorul de la Benfica, a trăit la intensitate maximă finalul de pe Camp Nou, cu Barcelona, scor 0-0. Haris Seferovic a ratat incredibil în prelungiri, eventualul său gol fiind sinonim cu calificarea în optimi.

Seferovic (Benfica-Barcelona)

Barcelona avea nevoie neapărat de victorie pentru a se califica în optimile UCL, însă debutul lui Xavi în UCL nu a fost la fel de fericit ca cel din La Liga, unde formația blaugrana s-a impus în derbyul Catalunyei, cu Espanyol.
Deși au fost mai prezenți în atac, Depay&Co nu au găsit drumul spre gol, ba mai mult: în prelungiri, Benfica ar fi putut să dea lovitura, dar Seferovic a ratat incredibil, după ce a trecut elegant și de Ter Stegen.
"În 30 de ani ca antrenor, nu am văzut așa ceva. Dar s-a întâmplat. Mi s-a întâmplat mie și Benficăi", a spus Jorge Jesus la finalul partidei Barcelona - Benfica 0-0.
Cifrele lui Seferovic contra Barcelonei

Un succes pe Camp Nou ar fi adus-o pe Benfica pe locul secund și ar fi însemnat practic calificarea în optimile Ligii. Chiar și așa, lusitanii sunt mari favoriți să termine pe 2, chiar dacă acum sunt la două puncte distanță de Barcelona.
În ultima rundă, Barcelona se duce la Munchen, pentru duelul cu Bayern. Vorbim despre formația care i-a dat 8 goluri în 2020, în sferturile UCL și care s-a impus în tur cu 3-0 pe Camp Nou.
Deja calificată de pe poziția întâi, formația lui Nagelsmann va juca având motoarele turate la maximum, tehnicianul german confirmând deja că jucătorii bavarezi vor face tot ce depinde de ei pentru a-l ajuta pe Lewandowski să egaleze măcar recordul incredibil al lui Ronaldo, de 11 goluri în grupele unei ediții de Champions League. Polonezul a ajuns la cota 9 în acest sezon de UCL și are nevoie de o dublă, contra catalanilor pentru a egala recordul ce părea de nebătut al lui CR7.
Nici măcar un egal nu o va ajuta pe Barcelona, în mod normal, pe Allianz Arena. Asta pentru că Benfica are meci acasă cu Dinamo Kiev, codașa grupei, care are un golaveraj de 1-9. În cazul foarte probabil în care portughezii se impun contra ucraineninlor, egalul la Munchen nu îi ajută pe Depay&Co. Pentru că ar termina grupa cu același număr de puncte cu Benfica, dar meciurile directe sunt de partea lusitanilor (s-au impus cu 3-0 pe Da Luz, în tur). Ca atare, Barcelona are nevoie să bată la Munchen pentru a merge în optimi, variantă improbabilă.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.