Decizia lui Liverpool, după ce VAR-ul i-a anulat un gol "perfect valabil" în derby-ul cu Everton

Actualizat 17/10/2020 la 21:06 GMT+3

Liverpool a remizat, scor 2-2, pe terenul lui Everton în etapa a 5-a din Premier League, iar la finalul confruntării de pe Goodison Park, Jurgen Klopp s-a declarat foarte deranjat de maniera de arbitraj.

Jurgen Klopp a fost foarte nervos din cauza arbitrajului de la Everton-Liverpool

Credit imagine: SID

Potrivit presei britanice, cei de la Liverpool vor cere revizuirea fazei controversate din prelungirile derby-ului cu Everton, când VAR-ul le-a anulat un gol perfect valabil, în opinia multor voci din Anglia.
Jurgen Klopp a dezvăluit că a vorbit cu foarte multe persoane după meci și toți i-au spus că n-a fost nici vorbă de offside la Sadio Mane, înainte ca senegalezul să-i paseze decisiv lui Jordan Henderson.

Liverpool va face contestație, după ce VAR-ul i-a anulat un gol în prelungirile derby-ului cu Everton

Acum, Independent anunță că Liverpool va face contestație pentru două faze judecate incorect de tehnologia VAR, în opinia "cormoranilor". Prima dintre ele este, evident, cea de la golul lui Henderson, din minutul 90+2. În același timp, campioana din Premier League va cere socoteală și în privința momentului în care Virgil van Dijk a fost accidentat grav de Jordan Pickford, portarul lui Everton.
Cei de la Liverpool consideră că, deși Van Dijk se afla în poziție de offisde la faza respectivă, intrarea dură a lui Pickford, cu ambele picioare aruncate către fundașul olandez, merita să fie sancționată cu cartonaș roșu. De notat este că VAR-ul nici măcar n-a analizat posibilitatea unei eliminări.
Everton și Liverpool au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-un meci care a avut toate ingredientele unui adevărat derby. Echipa lui Klopp a condus în 2 rânduri, dar de fiecare dată s-a văzut egalată. În final, "cormoranii" puteau pleca cu toate punctele de pe Goodison Park, dar arbitrajul video a anulat golul marcat de Henderson în prelungiri, pentru un offside aproape insesizabil.
Jurgen Klopp a admis că a fost un meci foarte bun din partea ambelor echipe, dar consideră că echipa sa ar fi trebuit să câștige: "A fost un joc de top, un joc bun din partea ambelor echipe. Am dominat clar împotriva unei echipe pline de încredere. A fost probabil cel mai bun joc pe care l-am jucat pe Goodison Park de când sunt la Liverpool. Dar rezultatul este 2-2 din diferite motive."

Jurgen Klopp: "Să-mi explice cineva unde este offside-ul!"

Managerul german consideră că golul lui Henderson din prelungirile partidei a fost perfect valabil: "Să-mi explice cineva unde este offside la golul lui Henderson. Unde sunt liniile și cum se poate dicta offside acolo. Chiar nu înțeleg această decizie. Sunt un adevărat susținător al VAR-ului dar în imaginea pe care am văzut-o nu este offside".
În final, neamțul a acuzat și intrarea criminală a lui Richarlison asupra lui Thiago Alcantara, în urma căreia jucătorul lui Everton a primit cartonașul roșu: "La Thiago nu a fost un simplu fault de cartonaș roșu. A fost un fault dezordonat și acum nu știm cât de gravă e accidentarea. Să fiu sincer, nu pare prea bine."
În final, Klopp a menționat că jocul prestat de echipa sa l-a nemulțumit și a subliniat încă o dată că arbitrajul a jucat un rol decisiv în rezultatul meciului: "Am pierdut un jucător într-o situație în care VAR nu s-a implicat cu Van Dijk și poate altul la cartonașul roșu (n.r. - Thiago Alcantara). Am marcat și un gol valabil care însă nu a contat, deci, evident, nu a fost ziua noastră, dar jocul a fost cel pe care am vrut să îl văd din partea echipei mele."
Pentru Liverpool urmează o perioadă de foc, cu o sumedenie de meciuri din 3 în 3 zile. Primul va fi miercuri, în deplasare cu Ajax, în primul meci din acest sezon de Champions League, iar în week-end-ul viitor, "cormoranii" vor juca pe Anfield, în etapa a 6-a din Premier League contra lui Sheffield United.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.