Arsenal traversează o nouă perioadă foarte bună. Trupa lui Arteta are deja 4 victorii consecutive, a revenit în Top 4 din Premier League, iar în această seară a bifat prima apariție în semifinalele Cupei Ligii Angliei, din sezonul 2017-18. "Tunarii" nu au avut nicio problemă în partida din această seară de pe Emirates cu ocupanta locului 3 din League One, Sunderland.
În partida din sferturile de finală de pe Emirates, Nketiah a deschis scorul pentru gazde încă din minutul 17. Pepe a majorat avantajul lui Arsenal în minutul 27. Oaspeții au marcat și ei golul de onoare în minutul 31, prin Broadhead, închizând tabela de marcaj la pauză. Nketiah a mai lovit de două ori după pauză, în minutele 49 și 59, iar puștiul Charlie Patino a dictat scorul final, 5-1, în minutul 90+1, când a primit o pasă decisivă de la Pepe.
Se "trezeşte" Liverpool! Klopp e gata să plătească o sumă impresionantă pentru "Firmino al Franţei"
ACUM 13 ORE
Arsenal este așadar prima echipă calificată în semifinalele Cupei Ligii Angliei în acest sezon. În celelalte partide din faza sferturilor de finală se vor întâlni Liverpool - Leicester, miercuri, ora 21:45, Brentford - Chelsea, miercuri, ora 21:45 și Tottenham - West Ham, miercuri, ora 21:45.

Arsenal – Sunderland 5-1, în Cupa Ligii Angliei | Echipele de start

• Arsenal: Leno, Cedric, Holding, White, Tavares, Elneny, Odegaard, Pepe, Smith Rowe, Nketiah, Balogun. Rezerve: Tierney, Partey, Gabriel, Saka, Lacazette, Ramsdale, Xhaka, Martinelli, Patino. Antrenor: Arteta
  • Sunderland: Burge, Wright, Flanagan, Doyle, Gooch, Winchester, Neil, Embleton, Pritchard, Stewart, Broadhead. Rezerve: Evans, O’Brien, Cirkin, Xhemajli, Patterson, Younger, Hume, Dunne, Mbunga-Kimpioka. Antrenor: Johnson
Arsenal, transfer neaşteptat! Arteta e pe urmele unui fost mare atacant al lui Chelsea