Fără Messi, menajat de Ronald Koeman, Barcelona s-a impus clar pe terenul lui Dinamo Kiev, scor 4-0, și și-a asigurat locul în faza următoare a competiției.
Sergino Dest a deschis scorul în fața echipei pregătite de Mircea Lucescu în minutul 52, servit de Martin Braithwaite. Americanul a finalizat cu un șut la colțul lung și a bifat primul său gol pentru Barcelona și, în același timp, primul său gol din UEFA Champions League.
Liga Campionilor UEFA
Pochettino, două decizii super importante înainte de "finala" cu City. Ce a hotărât
ACUM 10 ORE
Braithwaite a dublat avantajul catalanilor 5 minute mai târziu. Atacantul danez s-a poziționat excelent la a doua bară și a trimis în plasă mingea deviată de Mingueza. La fel ca și tânărul Dest, Braithwaite și-a trecut în cont primul gol din UEFA Champions League.
Tot Braithwaite a dus scorul la 3-0 în minutul 70, din lovitură de la 11 metri. Danezul a fost împins în careu, iar arbitrul a dictat penalty. Braithwaite a transformat fără emoții, cu un șut în dreapta portarului. Griezmann, intrat în repriza secundă, a stabilit scorul final în prelungirile meciului, cu un șut din interiorul careului.
S-a încheiat 4-0, rezultat în urma căruia Barca a acumulat 12 puncte în grupa G și și-a asigurat calificarea în optimile Champions League.

Juventus a câștigat în prelungiri meciul cu Ferencvaros și s-a calificat în optimile Champions League

În celălalt meci din grupă, Juventus a câștigat în prelungiri meciul cu Ferencvaros, scor 2-1, la Torino.
Ferencvaros a fost echipa care a deschis scorul la Torino, în minutul 19. Formația maghiară a scăpat pe contraatac, Nguen a centrat, iar mingea deviată a ajuns la Uzuni.
Mijlocașul albanez s-a desprins de Cuadrado și l-a învins pe Szczesny cu o reluare elegantă din săritură. Uzuni a savurat din plin momentul de glorie și s-a bucurat în stilul lui Cristiano Ronaldo, chiar sub privirea starului portughez.
Cristiano a oferit replica în minutul 35. Starul lui Juve a restabilit egalitatea după o fază personală de excepție. Lusitanul a trecut printre doi adversari și a șutat violent de la marginea careului, exact lângă bară.
A fost primul gol înscris de Ronaldo în sezonul actual de Champions League. În același timp, portughezul a ajuns la 15 sezoane consecutive în care reușește să înscrie în prestigioasa competiție.
Morata a adus victoria lui Juventus în minutul 90+2, când a reluat cu capul centrarea lui Cuadrado.
În urma victoriei din această seară, "bianconerii" au acumulat 9 puncte și și-au asigurat, la rândul lor, calificarea în optimi. Dinamo Kiev și Ferencvaros se vor lupta pentru poziția a 3-a, care asigură calificarea în primăvara Europa League.

Clasamentul grupei G din Champions League:

• 1. Barcelona 12p
  • 2. Juventus 9p
  • 3. Ferencvaros 1p
  • 4. Dinamo Kiev 1p

PSG continuă lupta pentru calificarea în optimile Champions League

În grupa H din Champions League, PSG a învins-o pe RB Leipzig, scor 1-0, în timp ce Manchester United a trecut cu 4-1 de Istanbul Basaksehir.
La Paris, Neymar a înscris unicul gol al partidei, în minutul 11. Di Maria a fost faultat în careu, iar centralul a arătat punctul cu var. Neymar a transformat cu mult calm lovitura de la 11 metri și a ușurat meciul pentru trupa lui Thomas Tuchel.
PSG nu trebuia să piardă pentru a rămâne în cursa pentru calificarea în optimile Champions League. Iar formația franceză și-a îndeplinit misiunea. În urma rezultatului de pe Parc des Princes, Neymar&Co au urcat pe locul 2 în grupă, la egalitate de puncte (6) cu Leipzig și la 3 puncte în spatele liderului Manchester United.

Manchester United și-a luat revanșa în fața lui Basaksehir!

Tot în această seară, "diavolii roșii" și-au luat revanșa în fața turcilor de la Basaksehir, care i-au învins în tur cu 2-1, după un meci extrem de slab făcut de jucătorii lui Ole Gunnar Solskjaer.
Bruno Fernandes a fost încă o dată omul meciului pentru United, reușind o "dublă" într-un interval de numai 12 minute. În minutul 7, portughezul a prins un șut extraordinar de la marginea careului, expediat sub bară transversală, imposibil de apărat. Bruno a punctat din nou în minutul 19, când s-a trezit cu mingea la picior, după o gafă a portarului turcilor.
Rashford a obținut un penalty în minutul 35, iar Bruno Fernandes - responsabilul cu executarea loviturilor de la 11 metri - i-a oferit mingea tânărului atacant englez. Rashford n-a dezamăgit și a dus scorul la 3-0. Basaksehir redus din diferență în minutul 75, prin Turuc.
Daniel James, intrat în repriza secundă, a stabilit scorul final, 4-1, în prelungirile meciului, la finalul unui joc de pase extraordinar realizat de United.
În continuare, lupta pentru calificarea în optimile de finală rămâne deschisă pentru toate cele 4 echipe din grupa H.

Clasamentul grupei H din Champions League:

• 1. Manchester United 9p
  • 2. PSG 6p
  • 3. Leipzig 6p
  • 4. Basaksehir 3p

Haaland, record fabulos în UEFA Champions League

Borussia Dortmund a făcut spectacol în meciul cu Club Brugge și continuă să fie lider în grupa F. Erling Haaland a strălucit din nou la formația germană, reușind o "dublă" în poarta belgienilor.
Starul norvegian a deblocat tabela în minutul 18, după o pasă oferită de Sancho. Haaland a finalizat cu un șut la colțul scurt, din careu, în stilul său caracteristic.
A fost golul cu care atacantul de 20 de ani a atins o bornă fantastică. Haaland a devenit jucătorul care înscrie cel mai repede 15 goluri în UEFA Champions League. Norvegianul a avut nevoie de numai 12 meciuri pentru a atinge acest prag istoric.
Sancho a dublat avantajul Borussiei în minutul 45, când a transformat impecabil o lovitură liberă de la 16 metri. Englezul a trimis peste zid, exact în vinclul porții.
Haaland a bifat "dubla" după o oră de joc, după o dezorganizare în defensiva lui Club Brugge.
S-a încheiat 3-0 pentru Dortmund, care se află cu un pas în optimile Champions League. Lazio a învins-o, la rândul său, pe Zenit cu scorul de 3-1, și a acumulat 8 puncte.