Juventus s-a impus categoric împotriva lui Dinamo Kiev, scor 3-0, în penultima rundă din grupele UEFA Champions League, marcată și de debutul tânărului fundaș român Radu Drăgușin la prima echipă a campioanei Italiei.
Chiesa a deschis scorul în minutul 21, iar Cristiano Ronaldo a dublat avantajul "bianconerilor" în minutul 57. Dar nu a fost un simplu gol pentru atacantul de 35 de ani.

Cristiano Ronaldo, 750 de goluri înscrise în carieră

Liga Campionilor UEFA
Dominația formațiilor britanice continuă în Champions League și în 2021/2022
21/12/2021 LA 10:21
Grație reușitei de aseară, Ronaldo a ajuns la 750 de goluri înscris de-a lungul carierei, o bornă pe care numai alți doi jucători au atins-o în istoria fotbalului: Pele (757 de goluri) și Josef Bican (759 de goluri).
A fost al 75-lea gol marcat de CR7 pentru Juventus. Cele mai multe goluri le-a înscris în tricoul lui Real Madrid. Lusitanul a marcat de 450 de ori pentru "galactici", în perioada 2009-2018.
Golurile înscrise de Cristiano Ronaldo de-a lungul carierei:
  • Juventus - 75
  • Real Madrid - 450
  • Manchester United - 118
  • Sporting Lisabona - 5
  • Portugalia- 102

Reacția lui Cristiano Ronaldo, după ce a ajuns la 750 de goluri marcate în carieră

Cristiano Ronaldo a reacționat pe rețelele sociale, la scurt timp după meciul de aseară, fiind extrem de fericit pentru performanța fantastică pe care a bifat-o:
"750 de goluri, 750 de momente de bucurie, 750 de zâmbete aduse pe fețele suporterilor. Le mulțumesc tuturor jucătorilor și antrenorilor care m-au ajutat să ating acest număr uimitor și tuturor adversarilor care m-au făcut să muncesc din ce în ce mai mult în fiecare zi", a scris Cristiano Ronaldo, pe contul de Twitter.
Juventus, deja calificată în optimi după meciul din etapa precedentă, a acumulat 12 puncte în grupa G din Champions League. Barcelona este pe primul loc, cu 15 puncte, în timp ce Dinamo Kiev și Ferencvaros ocupă ultimele două poziții, cu câte un punct.
Dortmund a confirmat interesul unui club uriaș pentru Haaland. Pleacă din iarnă pentru a câștiga UCL
19/12/2021 LA 12:23
Messi e extrem de încrezător, după ce PSG a căzut cu Real Madrid, în optimile Champions League
15/12/2021 LA 11:26