FC Barcelona a pierdut la scor de neprezentare primele 2 meciuri din grupele Champions League, cu Bayern și Benfica, astfel că o victorie contra lui Dinamo Kiev era obligatorie pentru catalani, pentru a păstra șanse reale de calificare în optimi.
Deși victoria cu Valencia din ultima etapă din La Liga a crescut moralul echipei lui Koeman, jucătorii Barcelonei s-au chinuit serios cu echipa lui Mircea Lucescu. În ciuda unei dominări copioase în prima parte a meciului, ocaziile mari au lipsit, atacanții lui Koeman fiind foarte neinspirați la finalizare.
Tabela a fost dezghețată în cele din urmă în minutul 36, când Pique a reluat în poartă după o centrare ideală a lui Jordi Alba. A fost al 16 gol marcat de Pique în Champions League în toată cariera, depășindu-l pe coechipierul său de la naționala Spaniei, Sergio Ramos, care are 15 goluri înscrise în competiția regină din fotbalul european. De asemenea, catalanul l-a egalat pe Roberto Carlos în fruntea clasamentului fundașilor care au dat cele mai multe goluri în Champions League.
La Liga
Lionel Messi, așteptat înapoi la Barcelona de Cruyff! "Trebuie să fie din nou împreună"
IERI LA 19:02

Repriza secundă s-a desfășurat după aceleași coordonate. Ansu Fati putea ănchide meciul în minutul 53, dar a tratat cu indiferență o fază clară de gol. Oaspeții au încercat să conteze și în atac, dar au avut doar câteva șarje ofensive, fără a pune prea multe probleme.
Jocul a curs până la final pe placul catalanilor, care nu au impresionat însă, nereușind să se desprindă pe tabelă. S-a terminat 1-0 și Barcelona a acumulat primele sale puncte din acest sezon de Champions League, dar rămâne pe locul 3 în clasament, la un punct în spatele Benficăi. În schimb, Dinamo Kiev este pe ultimul loc, cu un singur punct, iar șansele de a ocupa măcar poziția a 3-a, care duce în Europa League, sunt foarte mici.
Portughezii vor juca în această seară pe teren propriu, cu Bayern, în celălalt meci al grupei. Peste 2 săptămâni, Barcelona va juca la Kiev, iar Bayern și Benfica se vor înfrunta pe Allianz Arena.
În celălalt meci al serii care s-a jucat de la ora 19:45, RB Salzburg a trecut pe teren propriu de Wolfsburg, scor 3-1.
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.