CFR Cluj 2-3 FC Pyunik

CFR Cluj a fost învinsă de FC Pyunik, în meciul retur de pe teren propriu, după penalty-uri, scor 2-3. Campioana României a fost eliminată, astfel, în primul tur preliminar al Champions League.
Boateng a deschis scorul încă din minutul 6, iar campioana României a fost la doar câteva minute de calificare, însă Gajic a egalat în minutul 90 și a trimis duelul în prelungiri.
UEFA Europa Conference League
Reacție dură după rezultatele slabe din Conference League: "Vom ajunge să jucăm cu ospătarii?"
Echipa lui Dan Petrescu a preluat rapid conducerea pe tabelă, de această dată prin Petrila, dar CFR nu a reușit să-și păstreze avantajul până în minutul 120. Bălgrădean, care apărase cu doar câteva minute înainte o lovitură de la 11 metri, acordată ca urmare a unui fault făcut de Burcă în careu, a fost învins în minutul 119, de Gajic, care a restabilit egalitatea, învingătoarea fiind decisă după loviturile de departajare.
La penalty-uri, CFR Cluj a înscris prin Dugandzic, Burcă și Muhar, dar Petrila și Camora au ratat, șutând în transversală, respectiv în brațele portarului armenilor, în timp ce Bălgrădean nu a reușit să apere nicio lovitură.
În aceste condiții, CFR Cluj a fost eliminată din preliminariile Champions League, urmând a juca în continuare în calificările Conference League. Echipa lui Dan Petrescu va întâlni o altă echipă care a fost învinsă în primul tur al Champions League, formație care va fi stabilită ulterior. Românii vor fi capi de serie.
De cealaltă parte, FC Pyunik îi va înfrunta în următoarea fază a Champions League pe luxemburghezii de la Dudelange, care au trecut fără probleme în turul 1 de Partizani Tirana. După 1-0 în tur, gruparea din Luxemburg a câștigat și în Albania, scor 2-1.

Min. 120: Fluier final în Gruia. Învingătoarea se decide după loviturile de la 11 metri.
Min. 119: GOOOL FC Pyunik! Gajic l-a învins pe Bălgrădean și a egalat, trimițând meciul la penalty-uri.
Min. 109: FC Pyunik a primit o lovitură de la 11 metri, după un fault al lui Burcă în careu. Bălgrădean a apărat și și-a păstrat echipa în avantaj pe tabelă.
Min. 94: GOOOL CFR Cluj! Petrila a dus-o pe CFR Cluj în avantaj, după o pasă perfectă a lui Deac, cu un șut pe jos, din interiorul careului.
Min. 90+5: S-au încheiat cele două reprize regulamentare de joc. Urmează prelungirile și, eventual, loviturile de departajare.
Min. 90: GOOOL FC Pyunik! Gajic a restabilit egalitatea, înscriind cu capul, după o fază fixă.
Min. 46: S-a reluat meciul.
Min. 45: Pauză la Cluj. Campioana României intră la cabine cu avantaj minim pe tabelă.
Min. 6: GOOOL CFR Cluj! Boateng a deschis scorul cu capul, din interiorul careului, după o lovitură liberă executată perfect de Deac.
Min. 1: A început meciul retur dintre CFR Cluj și FC Pyunik.
Echipele de start:
CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Burcă, Graovac, Camora - Deac, Boateng, Cvek - Păun, Debeljuh, Roger
FC Pyunik Erevan: Yurchenko - Juninho, Vakulenko, Gajic, Kovalenko - Cociuc, Zambrano, Gonzalez - Dashyan, Otubanjo, Nenadovic

Articol inițial scris de Alex Masgras
CFR Cluj se află în fața unei partide extrem de importante. În această seară, echipa lui Dan Petrescu o va întâlni pe Pyunik Erevan, campioana Armeniei, în returul primului tur preliminar din UEFA Champions League.
Săptămâna trecută, în partida tur disputată în Armenia, CFR și Pyunik au încheiat la egalitate, scor 0-0, după primele 90 de minute ale dublei.
De atunci, CFR Cluj a mai disputat o partidă, la Arad, acolo unde echipa lui Dan Petrescu a fost învinsă de Sepsi Sf. Gheorghe, în Supercupa României, scor 1-2. Chiar dacă această înfrângere nu i-a picat bine tehnicianului campioanei înaintea unui meci de o asemenea importanță, deoarece doar trei titulari din Armenia au jucat și la Arad (Bălgrădean, Camora și Deac).
Indiferent de rezultatul din această seară, CFR Cluj nu își încheie parcursul european. Dacă trece de Pyunik, clujenii îi pot întâlnii pe luxemburghezii de la Dudelange în turul 2 preliminar UCL, o cunoștință mai veche a campioanei României. Campioana din Luxemburg a trecut seara trecută de Partizani Tirana, după ce au câștigat cu 2-1 în Albania. În tur, Dudelange s-a impus cu 1-0.
În cazul în care Pyunik se va impune și o va elimina pe CFR, ardelenii vor juca în turul 2 preliminar din Conference League, acolo unde o vor întâlni campioana din Andorra, Inter Club d'Escaldes.

Dan Petrescu a prefațat acest meci la conferința de presă susținută de ieri și a subliniat câteva aspecte extrem de importante. În primul rând, a remarcat organizarea excelentă a celor de la Pyunik Erevan, care au venit de două zile în România. În plus, managerul campioanei a declarat că se teme de această partidă, deoarece adversarii au avut de pregătit doar confruntarea de miercuri, în timp ce clujenii s-au antrenat separat, o parte pentru supercupă și o parte pentru duelul cu Pyunik.
"Diferența dintre noi și Pyunik este că ei s-au antrenat 8 zile doar pentru meciul ăsta, noi am fost plecați, a fost greu să antrenez două echipe, unii pentru Supercupă și unii pentru acest meci. Mi-e frică cel mai mult că jucătorii care nu au jucat în Supercupă nu s-au mai antrenat în ultimele 8 zile, astăzi va fi primul antrenament împreună cu toată lumea.
I-am studiat, am vorbit și cu antrenorul lor, îl știu, e foarte bine pregătit, au și un staff numeros. Au venit de două zile în Cluj. Ultima oară când a jucat o echipă din Armenia la Cluj a venit ori în ziua meciului, ori cu o zi înainte, după ce au zburat 10 ore prin toată Europa.
Ei au venit cu charter-ul, au făcut două ore. Stau la un hotel foarte bun din Cluj, 41 de single (n.r.- camere de o persoană), fiecare singur... Sunt foarte bine pregătiți din toate punctele de vedere!
Sunt conștient de importanța și de dificultatea acestui meci, fotbalul este imprevizibil, totul e posibil mâine. Dacă echipa e bine organizată, se apără bine şi bate bine faze fixe, pot să bat pe oricine. În acelaşi timp, cu orice echipă poţi să pierzi. E normal să fie presiunea mare la un astfel de meci, mai ales în Champions League", a spus Dan Petrescu, citat de digisport.ro.
CFR Cluj vrea să se întărească în ofensivă! Clujenii, interesați de un fost atacant din Serie A
05/08/2022 LA 11:24
CFR, un nou rezultat de egalitate într-o deplasare europeană! Remiză fără goluri cu Șahtior Sol
04/08/2022 LA 18:53