UPDATE | S-au încheiat toate meciurile serii în Champions League! Rezultatele finale ale tuturor partidelor de azi:
  • Șahtior 1-1 Celtic
UPDATE | Rangers 0-3 Napoli! Ndombele a marcat în primul minut de prelungiri pe Ibrox, stabilind scorul final, după un assist perfect al lui Anguissa.
Capello, povestire monumentală cu Ronaldo: "I-am zis lui Berlusconi că nici măcar nu se antrenează"
ACUM 5 ORE
UPDATE | Real Madrid 2-0 RB Leipzig! Asensio stabilește scorul final pe Santiago Bernabeu, în prelungiri, cu un șut de la marginea careului, după o pasă bună a lui Toni Kroos.
UPDATE | Maccabi Haifa 1-3 PSG! Neymar și-a trecut și el numele pe tabelă în Israel, în minutul 88, după o pasă a lui Verratti.
UPDATE | Rangers 0-2 Napoli! Raspadori a dublat avantajul echipei sale, în minutul 85, înscriind cu un șut foarte frumos, pe jos.
UPDATE | Manchester City 2-1 Borussia Dortmund! Haaland a reușit primul său gol împotriva fostei sale echipe, marcând spectaculos în minutul 84, din interiorul careului mic.
UPDATE | Manchester City 1-1 Borussia Dortmund! Stones a restabilit egalitatea cu un șut de la marginea careului, după o pasă a lui Kevin De Bruyne.
UPDATE | Real Madrid 1-0 RB Leipzig! Valverde a dus-o pe campioana Spaniei în avantaj în fața celor de la Leipzig abia în minutul 80, după o pasă a lui Vinicius Jr..
UPDATE | Chelsea 1-1 Salzburg! Okafor a egalat, în minutul 75, cu un gol superb pe centrul porții, din interiorul careului, căruia Kepa nu i s-a putut opune.
UPDATE | Maccabi Haifa 1-2 PSG! Mbappe a înscris, în minutul 69, cu un șut precis, pe jos, după o pasă inteligentă a lui Messi. Francezii au preluat conducerea la Haifa abia cu aproape 20 de minute înainte de finalul partidei.
UPDATE | Rangers 0-1 Napoli! Politano a deschis scorul pentru italieni pe Ibrox în minutul 68, dintr-un penalty. Scoțienii sunt, din minutul 56, în inferioritate numerică, după ce Sands a încasat două cartonașe galbene în 3 minute.
UPDATE | Juventus 1-2 Benfica! Neres a recuperat balonul în careu și l-a învins pe Perin, cu un șut la colțul din stânga jos al porții, ducându-i pe portughezi în avantaj la Torino.
UPDATE | Manchester City 0-1 Borussia Dortmund! Jude Bellingham și-a dus echipa în avantaj, în minutul 56, înscriind cu capul din apropierea porții, după un assist al lui Marco Reus.
UPDATE | Chelsea 1-0 Salzburg! Sterling a deschis scorul pe Stamford Bridge, în minutul 48, după o pasă ideală a lui Mason Mount.
UPDATE | E pauză pe cele 7 stadioane pe care se mai joacă în această seară de Champions League! Rezultatele după 45 de minute:
UPDATE | Juventus 1-1 Benfica! Joao Mario a egalat, cu câteva secunde înainte de pauză, dintr-o lovitură de la 11 metri acordată după un fault al lui Miretti.
UPDATE | Maccabi Haifa 1-1 PSG! Lionel Messi a restabilit egalitatea, în minutul 37, după ce a interceptat un balon deviat.
UPDATE | Maccabi Haifa 1-0 PSG! Chery l-a învins pe Donnarumma, în minutul 24, cu un șut superb, ducându-și echipa în avantaj în fața campioanei Franței. Pasa de gol, una superbă, i-a aparținut lui Haziza.
UPDATE | Juventus 1-0 Benfica! Milik a deschis scorul la Torino, în minutul 5, după o lovitură liberă, înscriind cu capul.
UPDATE | Fanii lui Rangers i-au adus un omagiu Reginei Elisabeta a II-a înainte de meciul cu Napoli.
UPDATE | Iată cum arată echipele de start de la cel mai tare duel al serii, Manchester City - Borussia Dortmund:
UPDATE | Așa arată primul 11 al lui Carlo Ancelotti, dar și echipa de start pe care o va trimite Marco Rose pe teren, în meciul Real Madrid - RB Leipzig:
UPDATE | Fluier final în primele două meciuri ale zilei! AC Milan s-a impus în fața celor de la Dinamo Zagreb, cu scorul de 3-1, în timp ce Șahtior și Celtic au remizat, scor 1-1.
UPDATE | AC Milan 3-1 Dinamo Zagreb! Pobega a înscris, în minutul 77, după ce a trimis mingea, din voleu, în bara transversală, balonul ricoșând ulterior în poartă. Pasa decisivă a venit de la Theo Hernandez.
UPDATE | AC Milan 2-1 Dinamo Zagreb! Orsic l-a învins pe Maignan, în minutul 56, cu un șut pe jos din interiorul careului.
UPDATE | AC Milan 2-0 Dinamo Zagreb! Imediat după pauză, după o pasă cu efect a lui Rafael Leao, Alexis Saelemaekers a dublat avantajul italienilor, înscriind cu capul.
UPDATE | AC Milan 1-0 Dinamo Zagreb! Olivier Giroud a deschis scorul pen San Siro, transformând cu siguranță un penalty în minutul 45. A fost primul gol marcat de francez pentru Milan în Champions League, campioana Italiei fiind a 3-a echipă pentru care atacantul reușește să puncteze în cea mai importantă competiție intercluburi, după Arsenal și Chelsea.
UPDATE | Șahtior 1-1 Celtic! Ucrainenii au restabilit egalitatea la Varșovia în minutul 29. Servit excelent de Sudakov, tânărul de numai 21 de ani l-a executat cu sânge rece pe portarul advers.
UPDATE | Șahtior 0-1 Celtic! Reo Hatate a deschis scorul în minutul 11, cu un șut superb la colțul din dreapta jos al porții ucrainenilor, după o pasă perfectă a lui Haksabanovic.
UPDATE | Au început primele partide din această seară de Champions League! AC Milan - Dinamo Zagreb și Șahtior - Celtic se joacă acum!

Articol inițial scris de Tibi Munteanu
După spectacolul pe care ni l-a oferit aseară cea mai tare competiție inter cluburi din lume, cu dueluri de foc între Bayern și Barcelona sau Liverpool și Ajax, cu o medie de 2,3 goluri per meci, astăzi urmează o nouă rundă de fotbal la cel mai înalt nivel, pentru că se va încheia etapa a doua a fazei grupelor.

Haaland întoarce tunurile spre Dortmund

Poate cel mai așteptat duel al serii este cel dintre Manchester City și Borussia Dortmund și nu doar pentru numele celor două cluburi și istoria recentă a parcursului lor în competiție, ci și din prisma faptului că "bestia" Erling Haaland va fi pentru prima dată adversar al fostei sale echipe. Evaluat la 150 de milioane de euro conform Transfermarkt, atacantul norvegian a marcat 86 de goluri și a oferit 23 de pase decisive în tricoul nemților, pe parcursul a 89 de meciuri, cifre incredibil de bune.
Cele două cluburi s-au întâlnit și anul trecut, în sferturile de finală ale competiției, iar băieții lui Pep Guardiola au mers mai departe cu un dublu 2-1, fundașii britanicilor anihilându-l perfect pe atacantul Borussiei de la acea vreme.
Cu un lot cotat la 483,1 milioane de euro, la jumătate față de adversara de azi, trupa lui Terzic speră să repete jocul bun din prima etapă, când a învins Copenhaga la scor de neprezentare, însă adversarul de astăzi este printre cei mai dificili pe care-i va înfrunta în întreg sezonul, pentru că Manchester City are un debut bun în Premier League, fiind pe locul secund cu 14 puncte, însă cu cea mai bună ofensivă din campionat - 20 de goluri marcate, dintre care jumătate sunt ale norvegianului.

Real Madrid vrea să rămână neînvinsă

Deținătoarea trofeului a început perfect sezonul 2022/23, fiind singura echipă din top 5 campionate europene care a simțit doar gustul victoriei până acum, deși s-au scurs 5 etape de La Liga și una de Liga Campionilor. Cu atât mai motivată va fi echipa lui Carlo Ancelotti având în vedere că va fi prima partidă de Liga Campionilor pe Santiago Bernabeu în acest sezon, iar adversara este una în premieră pentru clubul din capitala Spaniei.
Va fi prima confruntare directă între Real Madrid și RB Leipzig, iar "los blancos" vor să-și mențină invincibilitatea, mai ales după ce Leipzig a pierdut în prima etapă, pe teren propriu, cu 4-2 împotriva ucrainenilor de la Shakhtar Donetsk. Cu o experiență europeană mult superioară, dar și cu un lot mai valoros (786,5 milioane față de 479,08 milioane), madrilenii atacă vizează cele 3 puncte astăzi, însă fără Karim Benzema, care e accidentat. De asemenea, Marco Rose nu se va putea baza pe Klostermann, Laimer și Dani Olmo, dar își dorește să obțină un rezultat pozitiv, precum în primul meci cu el pe banca tehnică, când Leipzig a învins Borussia Dortmund cu 3-0, chiar în ultima etapă disputată din Bundesliga.
Totodată, va fi de urmărit cum vor reacționa jucătorii Barcelonei sau cei ai Atletico Madrid în cazul unei înfrângeri a Realului, pentru că Vinicius și Benzema au ironizat înfrângerilei acestora cu echipele nemțesti Bayern Munchen, respectiv Bayer 04 Leverkusen.

Graham Potter debutează la Chelsea

Chelsea e încrezătoare în propriile forțe în această seară, urmând să primească pe Stamford Bridge vizita campioanei Austriei, Salzbueg. Cele două nu s-au întâlnit niciodată într-un meci oficial, însă au făcut-o într-o partidă amicală în urmă cu trei ani, când londonezii s-au impus cu 5-3.
"Albaștrii" nu au parte de un start de sezon satisfăcător, având doar 10 puncte în 6 etape de Premier League și golaveraj 8 cu 9, spre deosebire de Salzburg care a pierdut un singur meci în 8 etape de campionat și în rest a bifat doar victorii, având 21 de goluri marcate și doar 3 primite. La debutul în grupe, austriecii au obținut o remiză pe teren propriu cu AC Milan, în timp ce Chelsea a pierdut la Zagreb cu 1-0.
Graham Potter a venit să scoată echipa dintr-o oarecare criză, pentru că Thomas Tuchel și noua conducere a clubului nu se mai înțelegeau, însă va avea o misiune dificilă, pentru că până acum n-a antrenat în nicio partidă de Champions League și niciun vestiar de calibrul celui de care dispun londonezii, cu jucători care valorează zeci de milioane de euro. Poate fi un adevărat examen în antrenorat pentru tehnicianul englez, să scoată echipa dintr-un moral nefavorabil și să obțină un succes astăzi, dar și în următoarele etape din grupă, pentru a califica echipa în fazele eliminatorii ale competiției.
Scandalul din jurul clubului s-ar putea calma cu un succes în această seară, mai ales că adversara nu pare a fi, cel puțin pe hârtie, un adversar care să pună prea mari probleme.