La pauză, tabela indica scorul de 0-0, după o primă repriză săracă în ocazii de poartă. Ritmul meciului a crescut considerabil în a doua parte, odată cu eliminarea lui Walker. Fundașul Angliei a văzut al doilea cartonaș galben și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică.
Egalitatea numerică s-a restabilit în minutul 90, când Ingason a comis henț în propriul careu, blocând șutul lui Sterling. Arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri, pe care același Sterling a executat-o cu mult calm și și-a adus echipa în avantaj.

Liga Națiunilor | Islanda - Anglia 0-1. Final încins de partidă la Reykjavík

Liga Națiunilor UEFA
Norvegia a schimbat tot lotul și a rămas cu un singur portar pentru meciul din Austria
18/11/2020 LA 14:06
Trupa lui Southgate a tremurat teribil în minutul 90+3, când Gomez l-a faultat în careu pe Fridjonsson, iar centralul a dictat un nou penalty, de această dată pentru nordici. Bjarnason a ratat, trimițând agonizant peste bara transversală.
S-a încheiat 1-0 pentru naționala Angliei, care urcă cel puțin pentru moment pe primul loc în grupa din Liga A, din care mai fac parte Belgia și Danermarca.