LIVEBLOG Liga Națiunilor | Olanda, victorie fără probleme în fața Belgiei! Toate rezultatele serii

Actualizat 03/06/2022 la 23:45 GMT+3

În această săptămână au început ediția 2022/23 a Ligii Națiunilor. Astăzi au avut loc mai multe meciuri, cele mai atractive fiind Belgia - Olanda și Franța - Danemarca.

Belgia - Olanda, Liga Națiunilor

UPDATE | Astăzi s-au disputat alte meciuri din prima etapă a noului sezon al Ligii Națiunilor.
În cele mai tari dueluri ale zilei, Olanda a învins Belgia cu scorul de 1-4, grație golurilor marcate de Bergwijn, Depay și Dumfries, iar Franța a pierdut, pe teren propriu, în fața danezilor, scor 1-2.
Golul francezilor a fost marcat de Benzema, în timp ce, pentru echipa lui Kasper Hjulmand, Cornelius a reușit o dublă.
  • Liechtenstein - Moldova 0-2
UPDATE | Cea de-a 3-a ediție a Ligii Națiunilor a început miercuri, cu partida Polonia - Țara Galilor, câștigată de leși cu 2-1, și a continuat astăzi cu mai multe meciuri din prima etapă.
Punctul de atracție al zilei a fost duelul dintre Spania și Portugalia. Confruntarea a fost una aprig disputată și s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Spania a condus cu 1-0 prin golul marcat de Alvaro Morata în minutul 25, când atacantul a finalizat cu ușurință o fază perfect construită de elevii lui Luis Enrique. În urma reușitei din această seară Morata a ajuns la cota 26 în tricoul primei reprezentative, devenind al 7-lea marcator all-time al "Furiei Roja" .
Cristiano Ronaldo a intrat pe teren în minutul 62, dar nu a avut prea multe realizări personale. Totuși, lusitanii au fost mai insistenți în atac în partea secundă, iar Ricardo Horta a egalat în minutul 82, după o pasă perfectă a lui Cancelo.
Spania putea câștiga, dar Jordi Alba a ratat o ocazie rarisimă pe final, trimițând cu capul pe lângă poartă la o fază la care portarul advers era bătut.
În celălalt meci al grupei 2 din Liga A, Cehia a învins Elveția pe teren propriu cu 2-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 11 prin Kuchta, dar la pauză s-a intrat la egalitate, Okafor înscriind pentru elvețieni în minutul 44. Meciul a fost decis de autogloul lui Djibril Sow din minutul 58.
În Liga B, cel mai intersant meci a fost cel dintre Serbia și Norvegia. Scandinavii s-au impus la limită, scor 1-0, unicul gol al întâlnirii fiind marcat de Erling Haaland. Atacantul transferat la Manchetser City a ajuns astfel la al 6-lea meci consecutiv cu gol marcat la echipa națională.
Și în celălalt meci al grupei s-au impus tot oaspeții. Suedia a câștigat cu 2-0 pe terenul Sloveniei, golurile scandinavilor fiind marcate de Forsberg (min.39) și Kulusevski (min.88).
  • Estonia - San Marino 2-0

Miercuri seară a început noua ediție a Ligii Națiunilor. În primul meci s-au înfruntat Polonia și Țara Galilor, echipa lui Robert Lewandowski impunându-se cu 2-1, grație golurilor marcate de Kaminsk și Swiderski, după ce Williams deschisese scorul.
În această seară sunt programate alte dueluri interesante, cap de afiș fiind confruntarea dintre Spania și Portugalia.
La fel ca și ediția 2020/21, întrecerea este formată din patru ligi, trei a câte 16 echipe și una formată din 7 echipe. Primele trei divizii (Ligile A, B și C) sunt împărțite în patru grupe de câte patru naționale, în timp ce Liga D este formată dintr-o grupă de patru și alta de trei.
Câștigătoarele fiecărei grupe din Liga A se califică la turneul final din 2023, în timp ce ocupantele locurilor 1 în grupele din Ligile B, C și D își asigură promovarea în eșalonul superior.
Reprezentativele care termină pe ultimul loc în grupele lor din Liga A și B vor retrograda, iar cele din Liga C vor intra într-un play-off pentru a decide cine ajunge în Liga D.
Primele patru etape din faza grupelor se desfășoară între 1 și 14 iunie, iar ultimele două meciuri se vor juca în perioada 22-27 septembrie.
Semifinalele se vor juca pe 14 și 15 iunie 2023, iar finalele se vor disputa pe 18 iunie.