Mircea Lucescu e pe cai mari la naţionala României. Anunţul super-optimist al lui "Il Luce"

Mircea Lucescu este convins că potențialul naţionalei României este imens, astfel că, dacă tricolorii vor reuşi victorii şi împotriva naţionalei statului Kosovo şi a Ciprului, în noiembrie, se poate vorbi despre preambulul pentru o nouă eră. Una care, sperăm cu toţii, să se traducă într-o nouă prezenţă la un Campionat Mondial, după o pauză de 28 de ani.

Mircea Lucescu

Credit imagine: Getty Images

Naţionala de fotbal a României a învins greu echipa Lituaniei, cu scorul de 2-1 (1-1), marţi seara, pe Stadionul Dariaus ir Gireno din Kaunas, în Grupa a 2-a din Liga C a Ligii Naţiunilor.
Răzvan Marin (18 - penalty) şi Denis Drăguş (65) au adus a patra victorie consecutivă a tricolorilor în această campanie, după ce balticii au deschis scorul prin Armandas Kucys (7 - penalty).
Selecţionerul echipei naţionale de fotbal a României, Mircea Lucescu, a afirmat, după victoria de aseară, că acest succes va da încredere "tricolorilor" pentru a ajunge la barajul pentru Cupa Mondială. Reputatul tehnician e convins că viitorul naţionalei poate fi luminos, prestațiile din această ediţie de Liga Națiunilor putând fi un postament solid pe care se poate construi.
"Jucăm următoarele meciuri ca să le câştigăm. Avem această obligaţie. Această victorie ne dă încredere pentru viitor şi pentru ceea ce se va întâmpla. Sperăm să ajungem în primăvară la baraj. Eu cred că băieţii dacă vor continua pe acelaşi drum şi dacă vor reuşi să câştige şi următoarele două meciuri încrederea în potenţialul lor va fi imensă", a afirmat Lucescu la DigiSport.

Răzvan Marin şi Nicolae Stanciu, după Lituania - România 1-2

Răzvan Marin a fost din nou printre cei mai buni jucători ai tricolorilor, confirmând forma excelentă pe care o arată şi în Serie A. Mijlocașul a analizat partida de la Kaunas, dar şi propria prestaţie.
"Sunt foarte fericit că am reuşit să luăm toate cele trei puncte, ăsta era obiectivul nostru. Referitor la gol, da, sunt fericit că marchez din penalty, dar mi-aş dori să o fac şi din acţiune. A fost un meci destul de greu, un meci complicat. Am început destul de greu, a venit acel penalty pentru ei, însă cu toate astea am reuşit apoi să controlăm jocul. Per total e bine că am reuşit să câştigăm", a spus Marin la postul Antena 1.
Mijlocaşul speră ca naţionala condusă de Mircea Lucescu să încheie Liga Naţiunilor cu şase victorii.
"Mai avem acum două meciuri în Liga Naţiunilor, sperăm să luăm alte şase puncte şi să terminăm grupa cu şase victorii din şase. Apoi putem pregăti preliminariile Cupei Mondiale cu un alt moral, cu alte gânduri, pentru a merge la turneul final direct din acea grupă", a adăugat Răzvan Marin.
Căpitanul selecţionatei de fotbal a României, Nicolae Stanciu, a afirmat, după un nou succes în Liga Națiunilor, că obiectivul principal al "tricolorilor" este să încheie grupa cu 6 victorii.
"Avem patru victorii din patru, dar nu este ceea ce ne dorim. Noi ne dorim să încheiem grupa cu maximum de puncte, mai avem încă două meciuri şi sperăm să facem şase din şase. A fost o luptă, ştiam că va fi un meci asemănător cu cel din Ghencea, pentru că suprafeţele de teren au fost cam la fel. E greu când joci cu o echipă care este mai puternică decât tine fizic, care joacă lung, se joacă mai puţin fotbal, dar este bine că arătăm că putem să luptăm şi că putem să suferim. Ne facem datoria, să câştigăm aceste meciuri, pentru că suntem în Liga C şi nu cred că ne este locul aici", a afirmat Stanciu la DigiSport.
Cred că am început din ce în ce mai bine să înţelegem ceea ce cere Mircea Lucescu de la noi. Continuăm să muncim, încercăm să interpretăm cât mai bine în teren ceea ce ne cere dânsul şi cred că am făcut-o destul de bine şi cred că este mulţumit de noi | Nicolae Stanciu.
Kosovo a dispus de Cipru cu 3-0 şi rămâne la trei puncte în spatele României, înaintea ultimelor meciuri din campanie, România - Kosovo (15 noiembrie) şi România - Cipru (18 noiembrie).
Liga Naţiunilor 2024/25 va avea efect direct şi asupra preliminariilor europene pentru Cupa Mondială din 2026. Cele mai bune patru câştigătoare de grupe din Liga Naţiunilor, exceptând echipele care au încheiat pe primele două locuri în grupele din preliminarii, vor participa la meciurile de baraj pentru CM 2026, alături de toate cele 12 echipe de pe locul secund din preliminariile clasice. Astfel, vor rezulta patru play-off-uri, fiecare cu câte patru echipe, ce se vor disputa în sistem semifinale-finală, urmând a se stabili ultimele patru naţionale europene participante la Cupa Mondială din Statele Unite ale Americii, Mexic şi Canada.

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo