După ce în runda inaguruală gruparea blaugrana a înscris de 4 ori în poarta celor de la Real Sociedad, graţie unui Braitwaite în formă maximă (două goluri şi o pasă decisivă), era post-Messi se anunţă una teribil de grea pentru catalani. Împotriva unui adversar mult mai bine organizat, elevii lui Koeman nu au găsit soluţii şi mai mult ca sigur că această stagiune va fi una extrem de complicată, în care obiectivele principale - cucerirea titlului şi a Ligii Campionilor - vor fi greu de atins.
Bascii şi-au dorit în această seară cu orice preţ revanşa după umilitorul 0-4 din aprilie, din finala Cupei. Şi au fost la 15 minute distanţă să o obţină, după ce Inigo Martinez a înscris din pasa lui Muniain, în minutul 50.

Depay, salvatorul Barcelonei

Ligue 1
Mbappe i s-a destăinuit lui Ander Herrera, în august: "Rămân aici, frate, rămân!"
ACUM 13 ORE
Koeman, care îl pierduse în prima repriză pe Pique, a făcut două schimbări inspirate la scurt timp după primirea golului, introducându-i în teren pe Demir şi Sergi Roberto. Din assistul acestuia, cu 15 minute înainte de final, Memphis Depay a înscris primul său gol oficial pentru gruparea de pe Camp Nou. Pe final, atacantul olandez în care mulţi fani ai Barcelonei îşi pun speranţa pentru ca plecarea lui Messi să nu se transforme într-un dezastru, a avut chiar golul de 2-1 în vârful bocancului, dar a trimis puţin pe lângă.
Depay a fost azi la primul gol oficial pentru Barcelona, dar, dacă luăm în considerare partidele de pregătire, el a reuşit 4 goluri şi două pase decisive în cele 6 dispute în care a îmbrăcat tricoul blaugrana.
Cesc Fabregas şi Alexis Sanchez au fost ultimii doi jucători până la Memphis (în septembrie 2011) care reuşeau gol şi assist în primele două meciuri oficiale în tricoul Barcelonei. Olandezul a pasat decisiv etapa trecută, cu Real Sociedad.
În prelungiri, Eric Garcia şi-a lăsat echipa în 10 după ce a fost eliminat direct, astfel că Ronald Koeman va avea mari bătăi de cap pentru a alcătui primul "11" în etapa viitoare, mai ales dacă accidentarea lui Pique e una serioasă.
Deşi a dominat în unele momente clar, Barcelona nu a reuşit să îşi creeze foarte mari ocazii (a avut, totuşi, şi o bară, prin Frenkie De Jong). De partea cealaltă, băieţii lui Marcelino au fost mult mai periculoşi în faţa porţii lui Neto, care a făcut uitată absenţa lui Ter Stegen, find printre cei mai buni jucători ai oaspeţilor.
Barcelona a aprobat bugetul pentru 2021-2022: 765 milioane de euro